Holandski naučnici sproveli su studiju čija je tema bilo poređenje terapije kapima s oralnim antibioticima. Nakon tretmana u trajanju od dve nedelje, samo kod pet procenata dece koja su učestvovala u istraživanju nastavilo se lučenje sekret iz uha, dok je čak 44 odsto mališana koji su pili antibiotike i dalje pokazivalo simptome infekcije. Takođe, kod grupe dece koja nisu tretirana na bilo koji način, pokazalo se da je 55 procenata njih još uvek imalo infekciju.
“Deci lečenoj kapima za uši je prva faza infekcije trajala je znatno kraće, baš kao i sekrecija. Uz to, infekcije su se, u periodu od šest meseci, ponovo pojavljivale ređe nego kod mališana koji su koristili oralne antbiotike ili su samo bili posmatrani”, objasnio je autor istraživanja dr Tijs van Dongen, lekar Centra za zdravstvene nauke i primarnu zaštitu “Džulijus” u Utrehtu.
Prema nalazima Američke akademije otorinolaringologije, većina ljudi doživi jednu infekciju uha tokom detinjstva, ali ima mališana kojima su ovakve infekcije neprestani problem. Zato se njima, zahvatom koji se naziva timpanostomija, postavlja drenažna cevčica, čija je uloga da sačuva sluh deteta i pokupi izlučeni sekret.
Dr Dongen istakao je da su mališani koji su učestvovali u njegovom istraživanju imali drenažnu cev u srednjem uhu, što je olakšalo kapima da dospeju do izvora infekcije, a dr Rubi Roj, profesorka pedijatrije na Univerzitetu u Čikagu, podseća da to znači da to nije slučaj kod dece nad kojom nije izvedena timpanostomija.
Preuzeto: Yumama.com