Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

iOS vam jedno neće dozvoliti da pretražite – zaključaće vaš iPhone i oboriti podešavanja!

apple

Otkriven je novi bag koji iPhone korisnicima ne dozvoljava da pretraže određenu kombinaciju karaktera. Ukoliko to učine, biće vraćeni na početni ili zaključani ekran.

Ovaj bag možete isprobati i sami, i to na dva načina:

Prvi je da otvorite Settings (podešavanja), prevučete prstom na dole kako biste otkrili polje pretrage, a zatim da u njemu ukucate “”:: (2x navodnik, 2x dve tačke). Nakon što tapnete na poslednji karakter, iOS će oboriti Settings aplikaciju i vratiti vas na početni ekran.

Drugi način daće dramatičniji rezultat, jer će zaključati vaš iPhone. Na početnom ekranu prevucite prstom s desna na levo kako biste pristupili App Library kartici. Na vrhu kartice nalazi se polje pretrage u koje je potrebno da ukucate “”:: (2x navodnik, 2x dve tačke). Nakon što to učinite, displej vašeg telefona postaće crn, videćete ikonicu očitavanja, a zatim ćete se naći na zaključanom ekranu.

Nije jasno zašto ovaj niz karaktera primorava telefon da se ponaša na prikazan način. Međutim, ono što smo primetili iz našeg testiranja jeste da se kombinacija karaktera donekle može menjati.

Kako bi ishod bio isti, neophodno je da pretraga sadrži dva navodnika, da dve tačke budu spojene sa drugim navodnikom, a svejedno je koji će biti četvrti karakter. Takođe, nije bitno šta će se naći između dva navodnika, pa će “SmartLife”:X biti jednako problematičan kao i kraća kombinacija.

Da li novi bag treba da vas zabrine?

Apple se još uvek nije oglašavao o ovom problemu koji pogađa korisnike 17.6.1 verzije iOS operativnog sistema. Trenutno nema naznaka da iko drugi osim korisnika može da izazove obaranje Settings aplikacije i zaključavanje telefona, pa bag u ovom momentu deluje bezazleno.

Ipak, ovo nije prvi put da određeni karakteri naprave problem operativnom sistemu. Vlasnici iPhone-a su 2015. godine otkrili da poseban niz teksta može da restartuje telefon. Dve godine kasnije, primećeno je da slanje određene kombinacije emodžija može na daljinu da obori iPhone, a sličan ishod pratio je i bag iz 2020. godine, kada je određena kombinacija teksta u notifikacijama bila sporna.

Ono što je zabrinjavajuće jeste da su zlonamerni akteri u prošlosti koristili slične propuste kako bi na daljinu instalirali spajvere kroz “zero-click” napade, te se nadamo da će zakrpa stići već u narednom ažuriranju.

Tagovi:
Pročitajte još: