Kolumbija je dekriminalizovala abortus tokom prve 24 nedelje trudnoće, dodajući ovo nedavnom nizu legalnih pobeda za reproduktivna prava u Latinskoj Americi.
Ustavni sud te južnoameričke zemlje presudio je u ponedeljak uveče pet protiv četiri da dekriminalizuje postupak. Odluka je usledila nakon niza presuda u Meksiku i Argentini koje su snizile barijere za abortus.
Ranije je abortus u Kolumbiji bio dozvoljen samo tamo gde je postojao rizik po život ili zdravlje trudne majke, postojanje malformacija fetusa opasnih po život, ili kada je trudnoća bila rezultat silovanja, incesta ili veštačke oplodnje bez pristanka, piše The Guardian.
– Mi slavimo ovu presudu kao istorijsku pobedu ženskog pokreta u Kolumbiji koji se decenijama bori za priznavanje njihovih prava – rekla je Erika Gevara-Rosas, direktorka Amnesti internešenela u Americi.
Žene i devojke koje mogu da rađaju jedine su koje treba da donose odluke o svom telu. Sada, umesto da ih kazne, kolumbijske vlasti će morati da priznaju njihovu autonomiju nad njihovim telima i njihovim životnim planovima – rekla je Gevara-Rosas.
Pošto je presuda doneta, demonstranti za pristup abortusu obučeni u zeleno – boju koju je usvojio pokret za izbor – slavili su ispred ustavnog suda Kolumbije u centru Bogote. Demonstranti koji su protiv pobačaja, protestovali su protiv ove presude.
Grupe za prava na abortus, poznate kao Zeleni talas, tražile su da se abortus ukloni iz krivičnog zakona. Pokret je ranije video kako je ustavni sud nekoliko puta u poslednje dve godine odlučio da ne odlučuje o ovom pitanju.
Grupe za reproduktivna prava procenjuju da se u Kolumbiji svake godine izvrši čak 400.000 abortusa, od kojih je samo 10 odsto legalno. Tokom 2020. godine, najmanje 26.223 nebezbedna abortusa obavljena su širom Kolumbije, prema Profamilia – lokalnom pružaocu usluga reproduktivnog zdravlja.
Prema Kausa Husta, koaliciji za prava žena u Kolumbiji, najmanje 350 žena je osuđeno ili kažnjeno zbog abortusa između 2006. i sredine 2019. godine, uključujući najmanje 20 devojaka mlađih od 18 godina.
Latinska Amerika, tradicionalno konzervativna regija sa moćnim katoličkim i evangelističkim hrišćanskim lobijem, ima neke od najrestriktivnijih zakona o pobačaju na svetu, koji često potpuno zabranjuju proceduru. U El Salvadoru, desetine žena zatvoreno je za ubistvo nakon što su pretrpele hitne akušerske slučajeve.
– Pozdravljamo pravnu i političku hrabrost ustavnog suda u prepoznavanju da žene i devojke nisu građani drugog reda – rekla je Paula Avila-Guljen, međunarodna pravnica za ljudska prava i izvršna direktorka Centra za ravnopravnost žena, sa sedištem u Njujorku.
– Ustavno štiteći našu autonomiju nad sopstvenim telima i životima, sud menja živote miliona ranjivih žena i devojčica koje su neproporcionalno oštećene ograničenjima abortusa.
– Mi slavimo sa kolumbijskim pokretom Zeleni talas jer je zemlja postala treća latinoamerička zemlja koja je dekriminalizovala abortus u poslednje dve godine. Znamo da će ovo da ima uticaja i na druge zemlje Latinske Amerike koje tek treba da naprave ovaj korak ka ljudskim pravima i socijalnoj pravdi – rekla je Avila-Giljen.
Vrhovni sud Meksika dekriminalizovao je abortus prošle godine, dok su parlamentarci u Ekvadoru prošle nedelje ublažili propise koji sada dozvoljavaju pristup abortusu u slučajevima silovanja.
– Dok danas slavimo ovu istorijsku odluku, Zeleni talas je jak i raste, a borba za reproduktivna prava i pravdu neće se završiti sve dok svaka osoba ne bude mogla da pristupi visokokvalitetnoj seksualnoj i reproduktivnoj zdravstvenoj zaštiti kada i gde joj je potrebna – izjavila je Eugenia Lopez Uribe, regionalna direktorka Međunarodne fondacije za planirano roditeljstvo za Ameriku i Karipski region.
Preuzeto: telegraf.rs
Foto: Tanjug AP