Koliko ste samo puta izručili preostali ručak iz šerpe u WC šolju ili bacili tupfer posle skidanja šminke. Iako svi znamo da neke stvari ne treba tu da završe, ipak ih bacamo.
Inače, postoji mnogo stvari koje nikada ne bi trebalo bacati u WC šolju, ali ljudi to ipak rade. Od uložaka i maramica do kose i masnoće – sve to može da se nagomila u cevima.
Vlažne maramice
Umesto običnih maramica, u WC šolju bi trebalo bacati samo one koje su za to namenjene. Obične maramice se ne raspadaju lako i mogu začepiti cevi.
Papirni ubrusi
Papirni ubrusi koje često koristimo u kuhinji su deblji i manje raspadljivi od toaletnog papira, što ih čini neprikladnim za odvodne sisteme.
Ulošci i tamponi
Ovi proizvodi su dizajnirani da upijaju tečnost i ne raspadaju se lako, što može izazvati ozbiljne probleme u cevima i sistemima za obradu otpadnih voda.
Pamučni štapići
Pamučni proizvodi se ne raspadaju i mogu se zaglaviti u cevima, uzrokujući blokade. To može dovesti do začepljenja odvoda i skupih popravki.
Vata i zavoji
Kao i pamučni štapići, ovi materijali se ne raspadaju i mogu izazvati začepljenja.
Kondomi
Kondomi su napravljeni od materijala koji se ne razgrađuje lako, što može uzrokovati probleme u odvodnom sistemu.
Lekovi
Ispiranje lekova u WC šolju može kontaminirati vodene sisteme, što može imati štetan efekat na životnu sredinu.
Ulje i masnoće
Ulje i masnoće iz tiganja i lonaca mogu se stvrdnuti i začepiti cevi, a takođe mogu uzrokovati probleme u sistemima za prečišćavanje otpadnih voda.
Cigarete
Cigarete sadrže štetne hemikalije koje mogu kontaminirati vodu.
Kosa i dlake
Kosa se može skupiti i stvoriti velike čepove u cevima. Važno je da očistite četku posle češljanja, ali je bolje nakupljene dlake baciti u kantu za smeće.
Bacanje ovih predmeta u WC šolju može izazvati začepljenja, skupe popravke i štetu po životnu sredinu. Uvek je bolje koristiti odgovarajući način odlaganja otpada kako bismo izbegli nepotrebne probleme i troškove, prenosi 24sata.hr.