Japan je prvi u svetu izdao upozorenje o povećanoj mogućnosti velikog zemljotresa u skorijoj budućnosti.
U četvrtak uveče građanima je dat savet da budu oprezni, ali nije preporučena evakuacija. Istaknuto je da ovo upozorenje ne znači da će se veliki zemljotres sigurno dogoditi, već da je rizik od njega veći nego obično.
Ovo upozorenje je usledilo nekoliko sati nakon što je zemljotres jačine 6,9 stepeni Rihtera pogodio područje blizu južnog ostrva Kjušu. Iako nije izazvao značajnu štetu, stručnjaci su postali zabrinuti zbog lokacije epicentra, na ivici jaruge Nankai, seizmički aktivnog područja koje se proteže duž japanske pacifičke obale.
Granica između tektonskih ploča prostire se od zaliva Suruga u centralnom delu Japana do mora Hjuganada na jugu Kjušua. Raniji zemljotresi u jaruzi Nankai odneli su hiljade života. Ovi snažni potresi dešavaju se svakih 90 do 200 godina, a poslednji se dogodio 1946. godine.
Stručnjaci procenjuju da postoji između 70 i 80 odsto šanse da će zemljotres magnitude 8 ili 9 pogoditi područje duž jaruge u narednih 30 godina, prema izveštajima agencije Kyodo News. U najgorem slučaju, više od 200.000 ljudi moglo bi izgubi život u zemljotresu i potencijalnom cunamiju.
7.1 Earthquake Hits in Miyazaki, Japan#earthquake #sismo #terremoto #temblor #quake #tsunami
Long Version:https://t.co/9EELduRvLC pic.twitter.com/UFCThLxNkh— Meteor News (@FishNewsChannel) August 8, 2024
Međutim, na konferenciji za novinare u četvrtak, zvaničnik Japanske meteorološke agencije, Šindža Cukada, istakao je da, iako sada postoji veća verovatnoća za snažan zemljotres nego inače, to ne znači da će se do njega sigurno doći u nekom određenom periodu.
Ovo trenutno upozorenje, koje je slabije od najvišeg nivoa, biće na snazi narednih sedam dana.
Građanima je savetovano da budu oprezni, ali da nastave sa svojim uobičajenim aktivnostima, uz preporuku da provere evakuacione rute i obezbede dovoljnu količinu zaliha u domaćinstvima.