Projektovani nacionalni budžet za realizaciju mera i ciljeva politike ruralnog razvoja za period od 2022. do 2024. godine iznosi 28,1 milijardu dinara, odnosno prosečno 9,4 milijarde dinara godišnje, stoji u Vladinom predlogu Nacionalnog programa ruralnog razvoja (NPRR) za dati period. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede obavestilo je zainteresovanu javnost o početku konsultativnog procesa u vezi sa ovim dokumentom čija je izrada počela u avgustu prošle godine. NPRR 2022-2024 sadrži osamnaest mera ruralnog razvoja klasifikovanih u pet osnovnih grupa: mere za unapređenje konkurentnosti, mere za očuvanje i unapređenje životne sredine i prirodnih resursa, mere za diversifikaciju dohotka i unapređenje kvaliteta života u ruralnim područjima, mere za pripremu i sprovođenje lokalnih strategija ruralnog razvoja, mere za unapređenje sistema kreiranja i prenosa znanja.
Brnabić: Dedinje 2 najbolja kardio-vaskularna bolnica
Stvari kao što su nedavno otvaranje Instituta Dedinje 2, su one zbog kojih se vredi baviti politikom i ova bolnica je najbolja kardio-vaskularna bolnica u ovom delu Evrope, izjavila je sinoć premijerka Srbije Ana Brnabić Ona je gostujući u emisiji “Hit tvit” na TV Pink rekla da je u Dedinje 2 uloženo 50 miliona, od čega 29 u izgradnju, a ostalo u opremu.
Vučić: Pozicija Srbije teška, ali gledamo u budućnost i štitimo naše interese
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je sa nemačkom ministarkom spoljnih poslova Anelenom Berbok imao korektan, dobar, važan, ali ne i lak razgovor. Vučić je naveo da ne može da priča o detaljima razgovora jer kako, kaže to nije fer. “Ja sam štitio interese Srbije kao što ona štiti interese Nemačke”, rekao je Vučić odgovarajući na pitanje o čemu se razgovaralo, a što javnost nije čula i da li je bilo ucena i ljutnje. Vučić je dodao da su imali kako je sama ministarka rekla otvoren i iskren razgovor, kao i da on uvek iskreno kaže sve, ali da ne može da iznosi detalje, jer to niti sme niti bi to bilo pametno. Ponovio je i da je Nemačka naš najveći partner i da je trgovinska razmena dostigla 6,5 milijardi evra, kao i da je pre kraja 2021. godine rast trgovinske razmene bio 22 odsto, a da je od naše ukupne spoljnotrgovinske razmene 13 odsto sa Nemačkom.
EBRD obezbeđuje brzi internet za 200.000 domaćinstava u ruralnim sredinama
Evropska banka za obnovu i razvoj investirala je u Srbiju prošle godine više od pola milijarde evra. Direktor za Zapadni Balkan Mateo Kolanđeli kaže da je Srbija prva zemlja u regionu u kojoj finansiraju – uvođenje širokopojasnog interneta. Prosperitetna, funkcionalna, tržišna ekonomija mora da bude konkurenta, zelena, inkluzivna, da se njome dobro upravlja, da bude otporna i integrisana. Evropska banka za obnovu i razvoj je prošle godine investirala u Srbiji više od pola milijarde evra. Dobar deo tih sredstava je usmeren na unapređenje digitalizacije čemu je posvećen ovogodišnji izveštaj o tranziciji. “Srbija je prva zemlja u regionu u kojoj finansiramo uvođenje širokopojasnog interneta. U drugoj fazi obezbediće se brzi internet za 200.000 domaćinstava u ruralnim sredinama”, navodi Mateo Kolanđeli, direktor EBRD-a za Zapadni Balkan.
Mali: Kurs dinara se ne menja i neće se menjati
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da Srbija uprkos krizi uspeva da održi kurs dinara koji se, kako navodi, ne menja i neće se menjati. Mali je kazao da promena kursa može izazvati negativne posledice i da se inflatorna očekivanja “preliju” na druge oblasti, zbog čega je, kako navodi, važno da se drži pod kontrolom. “Kurs je veoma važan, to je najvažniji faktor koji se možda ne vidi golim okom, ali bitno je da se on ne menja i neće se menjati. Promena kursa može izazivati negativne posledice i da se preliju ta inflatorna očekivanja na druge delatnosti”, rekao je Mali i poručio, da se kurs neće menjati u budućnosti i da ova vlada neće dozvoliti ono što se dogodilo u periodu od 2008. do 2012. godine da kurs sa 75 dinara “skoči” na 120 dinara.