Potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali sastao se sa generalnim sekretarom Svetske carinske organizacije Kuniom Mikurijem, sa kojim je razgovarao o unapređenju rada Uprave carina i o njenoj digitalizaciji, kao i o jačanju kadrovskih kapaciteta. Mali je podsetio da je digitalizacija carine inicirana pre nekoliko godina i da je već urađeno mnogo, ali i da može da se uradi mnogo više, te da će na taj način biti unapređen njen rad. Dodao je da će reforma carine biti impresivna i da će Srbija biti primer drugim zemljama, navodeći da su već završeni projekti uvođenja e-faktura i e-fiskalizacije, kao i da će digitalizacijom carine u tom smislu biti zaokružen jedan važan proces u privredi. Mali je istakao i da su u pripremi novi sporazumi o slobodnoj trgovini koji će omogućiti da privredni rast u Srbiji bude još veći.
Tanasković: U Srbiji se do sada registrovalo 270.000 gazdinstava
U Srbiji se do sada registrovalo 270.000 poljoprivrednih gazdinstava, 147.000 gazdinstava se prijavilo za subvencije po hektaru, a za premije za mleko za prvi kvartal imamo 902 zahteva, izjavila je ministarka poljoprivrede Jelena Tanaskovic. One je na javnom slušanju o predloženim izmenama Zakona o podsticajima u poljoprivredi u Skupštini Srbije, posle rasprave koja je trajala više od pet sati, navela da je mera za mleko produžena do 24. aprila. Odgovarajući na izrečene primedbe da se ne zna šta je strategija poljoprivrede, ministarka je rekla da je za ovu godinu povećanje stočnog fonda prioritet i da predložene mere govore u prilog tome. Istakla je da i posle današnje rasprave nije jasno zašto e-agrar nije dobar i navela da 700 ljudi u poljoprivrednim stručnim službama pomaže poljoprivrednicima da se registruju i da to radi i 1.000 mladih volontera koji idu u gazdinstva da pomažu onima kojima je potrebna pomoć oko prijavljivanja.
Đedović i Žiofre obišli radove na gasovodu Srbija-Bugarska, ceo projekat gotov na jesen
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović obišla je danas, zajedno sa šefom Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanueleom Žiofreom radove na izgradnji gasne interkonekcije Srbija-Bugarska i izjavila da će ceo projekat biti završen na jesen. “Izgradnja gasne interekonekcije je od strateškog značaja za naš energetski sektor jer ćemo izgradnjom ovog gasovoda dobiti mogućnost da se snabdevamo gasom iz više izvora, kao što je Azerbejdžan i LNG terminal u Aleksandrupolisu u Grčkoj. U prethodnom periodu smo rešili mnoge izazove na projektu, a danas su započeli i radovi na najtežoj deonici gasovoda, gde se gasna interkonekcija ukršta s auto-putem. Očekujemo da čitav projekat bude završen na jesen, a bićemo tu da ispratimo sve do dok ne bude sve spremno da poteče gas”, rekla je Đedović. Ona je dodala da je do sada na gradilište dopremljeno oko 100 km cevi, ili oko 90 odsto, a da je fizička realizacija u ovoj fazi veća od planirane.
Škole stranih jezika nisu definisane posebnim propisima
U Srbiji ne postoje kriterijumi koji bi precizirali i definisali rad škola stranih jezika, a pošto ih Zakon o obrazovanju ne prepoznaje, potrebno je doneti izmene i dopune zakona, rekao je sekretar Udruženja za privatno obezbeđenje i ostale uslužne delatnosti Privredne komore Srbije (PKS) Aleksandar Nedić. Kako je naveo, najviše problema u privatnom sektoru imaju škole stranih jezika. “Privatne škole stranih jezika nisu prepoznate ni u jednom zakonu, dok ih Zakon o obrazovanju starijih samo pominje u jednoj rečenici, koja se tiče mogućnosti usavršavanja stranog jezika. Naš cilj je da taj član proširimo”, rekao je Nedić za Tanjug. On je objasnio da ne postoje nikakvi kriterijumi za škole stranih jezika, koji bi se ticali prostora ili osoblja, što ostavlja veliki prostora vlasnicima da kalkulišu.