Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Izdvajamo: Ne menja se cena – narednih 6 meseci gas iz Rusije za 270 dolara

Gas

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je nakon razgovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom da će cena gasa ostati ista – u narednih šest meseci biće 270 dolara. “Postigli smo nešto smo možda jednom pomenuli i pokušali i Putin je pokazao izuzetno prijateljstvo prema Srbiji – da u narednih šest meseci dobijemo cenu od neverovatnih 270 dolara, da nam se ne menja cena, da ostane potpuno ista”, poručio je Vučić. Rekao je da smo dobili povećanje količine gasa za tih šest meseci, kao i fleksibilnost za koju je, kaže, posebno molio. Srbija će tako cenu gasa imati manju za oko 1.000 dolara, u odnosu na zemlje Evrope.

Dokazane rezerve mineralnih sirovina vredne 250 milijardi

Potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović kaže da su dokazane mineralne sirovine u Srbiji vredne 250 milijardi evra i da moderno, održivo rudarstvo može da doprinese ukupnom privrednom razvoju zemlje. „Srbija je rudarska država i treba toga da budemo svesni. To je posebno važno u momentu kada se ceo svet bori sa klimatskim promenama i kada su u procesu energetske tranzicije i zelene agende kritične sirovine litijum, bakar, zlato i antimon, a svega toga ima u velikim količinama u našoj zemlji”, rekla je Mihajlović. Ona je istakla da je vrednost dokazanih mineralnih sirovina je 250 milijardi evra. “Nedavno smo otvorili novi rudnik Čukaru Peki i time postali drugi proizvođači bakra i zlata u Evropi, a istraživanja pokazuju da možemo biti i prvi. Rudarstvo je razvojna šansa, ako se sprovodi po svim ekološkim i energetskim standardima“, rekla je ona.

Obeleženo 103 godine prisajedinjenja Vojvodine Srbiji

U Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu održana je Svečana akademija “Prisajedinjenje – drugi vek” povodom 103 godine od prisajedinjenja Vojvodine Kraljevini Srbiji. “25. novembar 1918. godine bio je istovremeno i kraj i početak. Kraj zato što je Velika narodna skupština održana tog dana u Novom Sadu bila završni čin viševekovnog istorijskog procesa – ujedinjenja sa maticom Srbijom, a početak zato što je tog dana za sve koji su živeli i žive na teritoriji današnje Vojvodine nastupilo vreme slobode, jednakosti i prosperiteta, vreme koje traje i danas”, izjavio je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović. Kako je dodao Mirović, uprkos svim izazovima koje je donela pandemija kovida 19, Vojvodina je mesto ekonomskog razvoja, rasta industrijske proizvodnje i izvoza, smanjene nezaposlenosti i sve većih zarada. “Istovremeno, Vojvodina je neraskidivi deo Republike Srbije, baš onako kako su to, pre 103 godine na Velikoj narodnoj skupštini, odlučili naši veliki preci i tako zauvek odredili i naš put i put onih koji će doći posle nas. Budućnost Vojvodine je zato u zajedništvu, ravnopravnosti i svakom vidu napretka i modernizacije. Vreme koje je pred nama istorijska je šansa da podele i neslaganja u koncepcijama razvoja i sukobe na društvenoj sceni – svojim radom i snagom konkretnih dela jednom zauvek pretvorimo u odlučujući doprinos napretku naše otadžbine”, istakao je predsednik Mirović.

Vučić: Dogovor sa Putinom spas za Srbiju

Dogovor o gasu sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom spas je za našu zemlju, jer nećemo imati problema ni sa gasom, niti sa strujom, ali ni sa grejanjem i sveukupnim snabdevanjem, poručio je predsednik Aleksandar Vučić. On posle razgovora sa Putinom u ruskom gradu Sočiju, naglasio da su to ogromne finansijske uštede za Srbiju, ali da nije samo pitanje finansijskih ušteda, već da je to sigurnost, stabilnost i poziv investitorima da znaju, kako je rekao, da dolaze u sigurnu zemlju u kojoj ne moraju da brinu hoće li biti nestašice gasa, električne energije ili bilo čega. Predsednik Srbije je rekao da su se sa ruskom stranom vodili razgovori i o dugoročnom ugovoru, o elementima i drugim detaljima i da ostaje da se to konačno definiše u narednom periodu. Vučić je naglasio da to nisu laki pregovori i da detalje ne sme da iznosi, jer to ne bi bilo fer prema domaćinu, ali da je ono što je važno, da Srbija neće biti nezadovoljna, odnosno da ćemo biti zadovoljni i dugoročnim ugovorom.

Svečano otvoren Etnolodži fest

Festival “Etnolodži 2021” počeo je modnom revijom srpskih kreatora “Moja zemlja, moja inspiracija” u prostoru šoping centra “Galerija”, gde se održava pod pokroviteljstvom i uz podršku Tamare Vučić, supruge predsednika Republike. Međunarodni festival posvećen promociji nematerijalnog kulturnog nasleđa i zaštiti kulturnih identiteta, otvorile su presecanjem crvene vrpce autorka i organizatorka “Etnolodžija” Goga Grubješić i supruga otpravnika poslova ambasade Gruzije Gvantsa Keshelava.

Usvojen Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su večeras Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi, a novim aktom se ukida prag izlaznosti od 50 odsto upisanih birača, a za uspeh referenduma biće potrebno da glasa većina od izašlih birača. Od 180 prisutnih poslanika, 178 je glasalo za, a dva poslanika protiv. Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi trebalo je sa Ustavom uskladiti mnogo ranije, tačnije do 2009. godine. Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Marija Obradović rekla je ranije da su utvrđene različite vrste referenduma, i to prema teritoriji gde se odvija, da li je republički, pokrajinski ili lokalni. “Takođe smo promenili rokove za prikupljanje potpisa. Ranije je bio rok od sedam dana, a sada je produžen na 90 dana. Potpisi mogu biti prikupljeni i elektronski. Kod prikupljanja potpisa za narodnu inicijativu više nemate obavezu da obaveštavate MUP o tome”, rekla je Obradović.

Mihajlović: Kazne poslodavcima ako postavljaju lična pitanja

Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost rekla je u Skupštini Srbije, gde je odgovarala na poslanička pitanja, da je Zakonom o rodnoj ravnopravnosti jasno definisano koja pitanja poslodavac sme da postavlja. Ona je rekla da će biti formirane inspekcije koje će biti zadužene za sprovođenje ovih odredaba zakona. „Nedavno smo usvojili Zakon o rodnoj ravnopravnosti. Dugo se pričalo o tome i uspeli smo u tome da imamo moderan zakon unutar kojeg postoji čitav odeljak upravo o tome da je zabranjeno da vas poslodavac pita bilo šta u vezi sa vašim bračnim statusom ili da vam postavlja pitanja da li imate dece, da li planirate porodicu”, podsetila je ministarka.

Tagovi:
Pročitajte još: