Kako bi se podstaklo zapošljavanje i smanjila nezaposlenost, Nacionalna služba za zapošljavanje je i ove godine otvorila 12 konkursa. Akcenat je stavljen na kategorije koje se teže zapošljavaju. Za 12 konkursa koji se odnose i na nezaposlene i na poslodavce određeno 6,5 milijardi dinara. Prema procenama, biće obuhvaćeno više od 20.000 nezaposlenih. Kada je konkurs otvoren, rečeno je da je težište na onima koji teže dolaze do posla. Među njima su i osobe sa invaliditetom. Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Zoran Martinović rekao je za RTS da su akcionim planom za zapošljavanje definisane teže zapošljive kategorije koje poslodavci treba da uključe ukoliko koriste subvencije za zapošljavanje. Osobe sa invaliditetom su prioritet i uključuju se u sve programe koji su raspisani. – Neki programi imaju i određene pogodnosti pa su rezervisani i veći iznosi. U okviru programa za samozapošljavanje njima se isplaćuje 330.000 dinara umesto 300.000, koliko je rezervisano za ostala lica, tu je i program za subvenciju zarade za osobu bez radnog iskustva, gde 12 meseci poslodavcu obezbeđujemo zaradu do iznosa minimalne zarade. Imamo i programe za osobe sa invaliditetom koje imaju drugi stepen teškoća i prepreka u radu – programi za opremanje radnog mesta, obezbeđenje opreme i mogućnosti finansiranja asistenta ukoliko je na radnom mestu potrebno da pomogne osobi sa invaliditetom – kaže Martinović.
Vlada usvojila Zaključak Saveta za nacionalnu bezbednost
Vlada Republike Srbije usvojila je na Zaključak Saveta za nacionalnu bezbednost Srbije od 25. februara. Savet za nacionalnu bezbednost usvojio je na sednici u petak zaključak od 15 tačaka, u kojima se navodi da su za Srbiju Rusija i Ukrajina oduvek prijateljske države i da Srbija pruža punu i principijelnu podršku poštovanju načela teritorijalnog integriteta Ukrajine. Takođe je navedeno da će se Srbija prilikom razmatranja potrebe da se eventualno donesu restriktivne mere ili sankcije protiv bilo koje države, uključujući Rusku Federaciju, rukovoditi isključivo zaštitom svojih vitalnih ekonomskih i političkih interesa.
MUP apeluje: Ne palite travu i nisko rastinje na otvorenom
Od početka godine u Srbiji je došlo do 1.430 požara na otvorenom, pa su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Sektora za vanredne situacije, apelovali danas na građane da ne pale travu i nisko rastinje na otvorenom prostoru. Na taj način može doći do proširenja požara i izazivanja veće materijalne i ekološke štete, a u najgorem slučaju do smrtnih posledica i povređivanja lica. Aleksandar Radosavljević iz Uprave za Vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije, apelovao je da se trava ili nisko rastinje ne pale na otvorenom, kako u urbanim sredinama, tako i na obradivim površinama, a posebno ne u blizini šuma. “Ukoliko do požara dođe, molimo građane da kontaktiraju vatrogasno-spasilačku jedinicu na broj telefona 193, a ukoliko je požar manjeg intenziteta, da pokušaju sami da ga ugase, ako to neće uticati na njihovu ličnu bezbednost”, rekao je Radosavljević.
Srbija postala vlasnik ambasade i rezidencije u Bernu
Ambasador Srbije u Švajcarskoj Goran Bradić potpisao je pre tri dana, po ovlašćenju i nalogu ministra spoljnih poslova Republike Srbije Nikole Selakovića, sa ambasadorom Bosne i Hercegovine Borom Bronzom ugovor o otkupu suvlasničkog udela (15%) te bivše jugoslovenske republike nad zgradom Ambasade i rezidencije nekadašnje SFRJ u Bernu. Time je Srbija u celosti ostvarila stopostotno vlasništvo nad zgradom u kojoj se nalaze Ambasada, Konzularno odeljenje i rezidencija ambasadora Republike Srbije u Švajcarskoj, navedeno je na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Srbije.