Srbija je u sredu na konferenciji “Global Banking & Markets: CEE, CIS & Turkiye 2024” u Istanbulu dobila dve nagrade i to za izdavanje ESG obveznica i finansiranje Moravskog koridora, a nagrade su uručene prvom potpredsedniku Vlade Srbije i ministru finansija Siniši Malom. Mali je na ovom skupu predstavio ekonomske rezultate Srbije i projekat Expo 2027. a nagrade su prema njegovim rečima velika vest i uspeh za Srbiji i njene građane. “Prva nagrada se odnosi na najbolju ESG obveznicu koju smo emitovali u junu. Iznos je bio 1,5 milijardi dolara a to je prva tzv. ESG obveznica, i koja je imala za cilj da pokrije projekte u oblasti održivog razvoja, zaštite životne sredine, socijalne zaštite. Mi smo tu kandidovali projekte kao što su “Moja prva plata”, koja doprinosi boljem zapošljavanju mladih, zatim pomoć od 20.000 evra za kupovinu stana majkama kada dobiju prvo dete. Kandidovali smo i opremanje i izgradnju Centra za rani razvoj i inkluziju, dva trening centra za dualno obrazovanje, jedan u Staroj Pazovi, jedan u Vranju”, rekao je on novinarima u Istanbulu.
Kulturne ustanove nisu i ne bi smele biti platforme za političku agitaciju
Sekretarka za kulturu Grada Beograda Nataša Mihailović – Vacić izjavila je da kulturne ustanove nisu i ne bi smele biti platforme za političku agitaciju, a povodom čitanja različitih saopštenja dramskih umetnika u pozorištima. ”Pozorište, kao jedno od ključnih utočišta kulture i umetničkog stvaralaštva, uvek je imalo misiju da oplemenjuje, osvetljava složene društvene fenomene i pruža prostor za introspekciju, dijalog i razmenu ideja. Međutim, pozorište nikada ne bi trebalo da postane poligon za političke poruke, bez obzira na njihovu prirodu, jer se time ugrožava integritet ustanove, njen osnovni cilj i uloga u društvu”, istakla je Mihailović – Vacić. Takođe je navela da kulturne ustanove nisu i ne bi smele biti platforme za političku agitaciju, ni zloupotrebe, bez obzira na motive.
Ministar Milićević osudio napade na novinare Informera
Ministar bez portfelja zadužen za dijasporu Đorđe Milićević osudio je napade na novinare i ekipu Informera koja je izveštavala sa protesta sa Starog savskog mosta. “Najoštrije osuđujem napade na novinarke i ekipu Informera pri izveštavanju sa Starog savskog mosta, od strane demonstranata, koji su ih vređali, provocirali i na kraju i fizički ometali u obavljanju svog posla”, poručio je Mičićević. Prema njegovim rečima, ometanje i grubo nasrtanje na novinarke Branku Lazić, Lidiju Makragić, Milicu Škorić, kao i snimatelja Nikolu Palamarevića na novinarskom zadatku predstavlja najgrublje kršenje, ne samo zakona koji štiti novinare, već predstavlja atak i na slobodu govora i izražavanja, ali i na pravo na drugačije mišljenje, saopštio je Kabinet ministra bez portfelja zaduženog da prati stanje, predlaže mere i učestvuje u koordinaciji aktivnosti u oblasti odnosa Republike Srbije sa dijasporom.
Đukić Dejanović: Važna ravnopravnost među decom, da im se pruže uslovi za razvoj
Ministarska prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je na svečanosti povodom Međunarodnog dana deteta da je ravnopravnost među decom važna, kao i to da se deci pruže uslovi da se razvijaju i dostignu maksimum u okviru svojih potencijala. “Ovo je dan kada iskazujemo ljubav na koju ponekad zaboravimo zbog silnih obaveza, nosimo je ne samo za našu decu, nego za svu decu sveta”, rekla je Đukić Dejanović na svečanosti povodom Međunarodnog dana deteta. Prema njenim rečima, deca imaju jednu himnu, a to je hoćemo mir, da rastemo, da volimo život, da se igramo, da stičemo znanja i da budemo najbolji u svemu, a posebno da gradimo mostove.