Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Izdvajamo: Srpski paviljon među deset najboljih na Bijenalu u Veneciji

aktuelno - venecija

Paviljon Srbije na kome je izložen projekat “Hod sa vodom”, delo umetnika Vladimira Nikolića i kustosa Biljane Ćirić, uvršten je među deset najboljih na 59. Međunarodnoj izložbi savremene umetnosti u Veneciji po izboru portala Artsy. Njujorški portal koji važi za svetski najveću onlajn trgovinu umetninama, među deset najprivlačnijih i najhipnotičkijih uvrstio je pored srpskog i paviljone Singapura, Mađarske, Sjedinjenih Država, Južne Koreje, Litvanije, Zimbabvea, Nemačke, Grčke i Velike Britanije. Portal primećuje da je Nikolić upečatljivo postavio dva velika ekrana da ispita naš odnos spram tačke pogleda i vode, dok je Ćirić navela knjigu američke univerzitetske profesorke Done Haravej “Staying With the Trouble” (2016) o klimatskoj propasti kao jedno od nadahnuća iza svoje izložbe i njenog naziva.

Brnabić: Od Otvorenog Balkana nema štete, samo koristi

Srbija sa Bosnom i Hercegovinom i Republikom Srpskom prošle godine je imala ukupnu robnu razmenu od 2,5 milijardi evra i to su značajni partneri i za veće države, izjavila je premijerka Ana Brnabić na Jahorina ekonomskom forumu 2022. „Perspektive su mnogo bolje, jer pored Telekoma sada i EPS planira da uđe kao investitor kroz hidroelektranu Buk-Bjela sa preko 200 miliona evra, kao dela sistema hidroelektrana u kome su još Foča i Pauci. Očekujemo da i vlast u BiH prepozna ovaj projekat kao posao od posebnog značaja, jer EPS ulazi u taj projekat kao bilo koji drugi investitor i takav tretman treba i da ima”, izjavila je Brnabić na završnom panelu „Regionalna saradnja i ekonomski razvoj“.

Novi Sad započeo aktivnosti na izradi Strategije pametnog grada

Novi Sad je započeo aktivnosti na izradi Strategije pametnog grada, uvažavajući pre svega principe održivog razvoja, rekao je gradonačelnik tog grada Miloš Vučević na panelu „Zelena tranzicija“ održanom u okviru dvodnevnog „Jahorina ekonomskog foruma 2022“. On je rekao da se ne može gasiti privreda i zaustavljati njen razvoj, ali i da ništa ne sme da ugrožava životnu sredinu. “Gradovi imaju veliku odgovornost i na tom polju treba da realizuju ogromne projekte, pa se postavlja pitanje ekonomskog potencijala za rešavanje izazova. Potencijalno rešenje može biti javno-privatno partnerstvo, s tim da se takvo udruživanje dobro odmeri”, kazao je Vučević.

Domaće firme zainteresovane za programe ravnomernog razvoja

Za pet meseci primene programa za unapređenje grana od značaja za ravnomerni razvoj u Srbiji, interes za učešće u projektima dodatnog zapošljavanja i sufinansiranja Ministarstva privrede pokazalo je 45 malih i srednjih privrednih društava, saopštilo je Ministarstvo privrede. Navodi se da je reč o firmama iz proizvodnog sektora, eko turizma i prehrambene industrije i da je do sada potpisano 26 ugovora o dodeli sredstava. Pravo da se prijave imaju privredna društva sa najmanje 10 zaposlenih na neodređeno vreme, koja investiraju najmanje 500.000 evra.

Mihajlović: Prioritet je da se obezbedi gas u Srbiji za zimu

Ministarka rudarstva i energetika Zorana Mihajlović izjavila je da je prioritet Vlade Srbije da se obezbede dovoljne količine gasa za potrebe zemlje preko zime, kada je grejna sezona. Podsetila je da ugovor Srbije sa Rusijom o snabdevanju gasa traje do 31. maja i da prema tom ugovoru Srbija dobija šest miliona metara kubnih gasa koji dolazi preko Bugarske. “Da li će se i kako pregovarati, da li će se ići na produženje ili proširenje postojećeg ugovora, ne na novi ugovor, to je sada na stolu u razgovorima između Srbija gasa i Gasproma”, kazala je ministarka.

Institut Batut dobio opremu za bezbedan tretman medicinskog otpada

Institut za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut dobio je novu opremu za odlaganje medicinskog otpada, koju su donirale Sjedinjene Američke Države kroz projekat “Zajedno protiv COVID-a”. Ovu inicijativu finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) a sprovodi program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u partnerstvu sa Ministarstvom zdravlja i Institutom Batut. – Imajući u vidu količinu infektivnog otpada koja nastaje u sistemu zdravstvene zaštite, koja dostiže i pet hiljada tona godišnje, i mogućnost kapaciteta zdravstvene zaštite da bezbedno tretira ove količine zdravstvenog otpada, svakako ćemo nastaviti bezbedan tretman u sistemu zaštite zdravlja, i dalje biti institucija koja će se pored tretmana ovog otpada baviti edukacijom koja je od velikog značaja za rad zdravstvenih radnika – rekla je direktorka Instituta Verica Jovanović.

Tagovi:
Pročitajte još: