Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je sinoć da je Narodna banka Srbije uradila analize za sektor Informaciono-komunikacionih tehnologija do kraja oktobra, i da je vrednost izvoza do desetog meseca 2021. godine čak milijardu i 470 miliona evra. Ona je pojasnila da je to praktično vrednost izvoza naše pameti i da to znači da su naši inovatori stvorili nešto što je u tolikoj vrednosti izvezeno u svet. “Danas je sektor IKT najveća neto izvozna grana, nadmašio je poljoprivredu u visini izvoza. Informaciono komunikacioni sektor ima veće učešće u BDP-u nego recimo građevinarstvo, a svi znaju koliko se gradi u Srbiji” , rekla je premijerka.
Primena Sporazuma o radnim dozvolama verovatno od 1. januara
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je jutros da će sporazum o jedinstvenim radnim dozvolama među zemljama u okviru inicijative Otvoreni Balkan verovatno početi da se primenjuju od 1. januara iduće godine i da je ostalo da se završe samo neka tehnička pitanja. On je iz Tirane rekao da će zato danas biti donete odluke oko uvezivanja elektronskih i drugih sistema. Na pitanje šta je urađeno i koliko je promenjeno od prethodnog sastanka Otvorenog Balkana u Beogradu u novembru Vučić je rekao da se mnogo promenilo i da su svi timovi donosili odluke brzo i efikasno.
Skupština danas o setu zakona iz oblasti obrazovanja
Skupština Srbije počinje danas raspravu o setu zakona iz oblasti obrazovanja, a na dnevnom redu su i izmene i dopune Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Prema tom zakonu školska godina počinje 1. septembra izvođenjem himne Srbije, a ukoliko obrazovna ustanova ne izvede himnu predviđena je kazna od 100.000 dinara do 1.000.000 dinara. Učenik se ocenjuje najmanje četiri puta u polugodištu u osnovnom i tri puta u srednjem obrazovanju, a ako je nedeljni fond časova obaveznog predmeta, izbornog programa i aktivnosti jedan čas – najmanje dva puta u polugodištu.
U naredna tri meseca zaživeće zajedničko tržište rada
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež izjavio je jutros Tanjugu da će u naredna tri meseca zaživeti zajedničko tržište rada u okviru Otvorenog Balkana i jedinstvena radna dozvola. “Okidač za uspeh da smo došli dotle da potpisujemo (danas) šest važnih sporazuma jeste bio sastanak trojice lidera sa privrednicima u Beogradu i to sa onim najvećim iz celog regiona”, rekao je Čadež u Tirani uoči početka sastanaka predsednika Aleksandra Vučića i premijera Severne Makedonije i Albanije, Zorana Zaeva i Edija Rame u Palati Brigada.
MMF potvrdio da je Srbija na putu da još brže napreduje
Izvršni odbor Međunarodnog monetarnog fonda završio je prvu reviziju Instrumenata za koordinaciju politika Republike Srbije. Kako su ocenili, realizacija ekonomskog programa je na pravom putu i Srbija je posvećena sprovođenju strukturnih reformi potrebnih za podsticanje rasta predvođenog privatnim sektorom i bržoj konvergenciji ka nivoima prihoda EU, saopšteno je iz Ministarstva finansija. U izveštaju Fonda je ocenjeno da je u toku snažan oporavak ekonomske aktivnosti, koji je podržan obimnom i pravovremenom reakcijom nosilaca politike i snažnim pretkriznim rastom.
TENT B dobija postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda
Ministarstvo zaštite životne sredine obavestilo je javnost o podnetom zahtevu za odlučivanje o potrebi izrade Studije o proceni uticaja na životnu sredinu Projekta Izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u kompleksu Termoelektrane Nikola Tesla B. Kako je navedeno u idejnom rešenju koje je izradila firma Ehting doo Beograd, termoelekrana Nikola Tesla B do sada nije imala sisteme prečišćavanja otpadnih voda, a koji su potrebni prema evropskim zahtevima i zakonodavstvu Republike Srbije za sve vode koje potiču iz tehnoloških procesa termoelektrane. Projekat podrazumeva izgradnju decentralizovanog postrojenja za sakupljanje, kanalisanje i prečišćavanje zamućenih, zauljenih, zaugljenih, atmosferskih, sanitarnih voda iz blokova B1 i B2, kao i otpadnih voda iz budućeg postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova i ispuštanje prečišćenih voda TE “Nikola Tesla B”.