Tri srpska brenda biće zaštićeni i u EU
Potencijali za proizvodnju hrane sa zaštićenim imenom i poreklom su veliki, ali se još uvek ne koriste dovoljno. Srbija ima 45 prehrambenih proizvoda sa zaštićenim geografskim oznakama, od čega je 11 sertifikovanih. Tri srpska brenda biće zaštićena i u Evropskoj uniji. Zaštićeni leskovački ajvar proizvode četiri porodice, godišnje oko 50.000 tegli. Potražnja čuvenog specijaliteta je 10 puta veća. Od okupljanja proizvođača, usvajanja originalnog recepta do sertifikacije. Proces zaštite dugo traje, ali su prednosti velike. Ručnom berbom ariljski malinari čuvaju kvalitet i oblik ploda. Uz malinu na putu do međunarodnog sertifikata su i fruškogorski, lipov med i pirotski kačkavalj. Proizvodi sa zaštićenim imenom i poreklom su tri puta skuplji od ostalih i sve više se traže na stranom tržištu.
NBS – Finansijske mere donele rezultate
Pandemija je šok bez presedana, ali smo pre pandemije radili tako da smo Srbiju pripremili da sa znatno jačim osnovama može da beleži dinamična i održiv rast, kao i da se suočava sa različitim vrstama šokova, rekla je guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković. Tabaković je objasnila zašto se Srbija našla u grupi zemalja za koje se predviđa da će tokom naredne godine imati najveći nominalni rast na svetu. Ona je rekla da je tokom osam godina sprovedena kompletna ekonomska transformaciju zemlje, što se vidi kroz nisku i stabilnu inflaciju, relativno stabilan kurs dinara, uspešnu fiskalnu konsolidaciju, otvaranje fabrika, snažan rast zaposlenosti i izvoza.
Bocan – Harčenko: Strateško partnerstvo ima kosmičku perspektivu
Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko izjavio je da strateško partnerstvo Rusije i Srbije ima kosmičku perspektivu. On je povodom 60. godišnjice od kada je Jurij Gagarin poleteo u kosmos i postao prvi čovek koji je to uradio, istakao da rusko-srpska saradnja sve više dobija inovativnu dimenziju. “Nadamo se da ćemo u najskorije vreme sa srpskim prijateljima uspostaviti saradnju u istraživanju i korišćenju kosmičkog prostora u mirne svrhe i postići konkretne rezultate u ovoj sferi”, napisao je Bocan-Harčenko.
Predsednica Vlade: Do kraja aprila predsednik Srbije otvara još jednu fabriku
U Srbiju i dalje dolaze investitori i najavljuju ulaganja uprkos krizi izazvanoj pandemijom korona virusa, kaže predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić i najavljuje da će predsednik Aleksandar Vučić do kraja aprila otvoriti izuzetno značajnu fabriku u jednoj opštini u kojoj je problem bila velika nezaposlenost i loš standard života. Napomenula je da nemački i japanski investitori dolaze u zemlje koje imaju efikasne administracije i zemlje koje nemaju problem sa korupcijom. “To je veliki signal za ostale investitore, jer znaju da je to zemlja pouzdana za poslovanje”, rekla je Brnabić.
Danas se otvaraju tržni centri
Zatvoreni i otvoreni tržni centri u Srbiji od danas ponovo mogu da rade od 6 do 22 časa, navodi se u Naredbi ministra zdravlja Zlatibora Lončara koja je objavljena u Službenom glasniku. Kako je precizirano, rad je i dalje zabranjen ugostiteljskim objektima u sklopu tržnih centara, ali je njima omogućena šalterska prodaja hrane i pića.
Ministarka energetike: Subvencije države i za građane koji koriste individualna ložišta
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović najavila je danas da će država kroz novu Upravu za energetsku efikasnost, koja će biti formirana u junu, pomoći i građanima koji koriste individualna ložišta da pređu na energente koji ne narušavaju zdravlje i životnu sredinu. „Posle saobraćaja i velikih energetskih postrojenja kao što su termoelektrane, treći najveći zagađivač su individualna ložišta, kojih u Srbiji ima oko 1,2 miliona, a u kojima se za sagorevanje koriste i ugalj i mazut, a neretko i guma i plastika. U novim zakonima iz oblasti energetike, biće zabranjeno da se guma i plastika koriste za sagorevanje, ali će i onima koji koriste ugalj i mazut biti dat rok do kraja godine da pređu čistije i zdravije izvore energije, bilo da je u pitanju pelet, gas ili električna energija. Svesni smo da mnogi to ne mogu da urade sami i zbog toga ćemo, kao i kad je u pitanju zamena stolarije, i to podržati kroz Upravu za energetsku efikasnost, ali i kroz fondove kojima upravlja Ministarstvo zaštite životne sredine“; rekla je Mihajlović.
Na Međunarodnom sajmu prehrambene industrije u Moskvi 11 kompanija iz Srbije predstavlja proizvode
Srpska prehrambena industrija i ove godine predstaviće se na sajmu Prodekspo u Moskvi, gde će od 12. do 16. aprila, u organizaciji Privredne komore Srbije i Razvojne agencije Srbije, svoju ponudu i izvozni potencijal promovisati 11 domaćih kompanija. U 2020. godini Srbija je najviše izvozila sveže jabuke, soju, sir, breskve i nektarine, hranu za pse i mačke, sadnice voća, sveže jagode, smrznuto voće, maline i kupine, a i pored svih otežavajućih okolnosti usled pandemije COVID-19, srpski izvoz beleži pozitivne rezultate i rast od 5,2 odsto.