Za pomoć od 100 evra do sada se prijavilo 968.000 mladih, izjavio je ministar finansija Siniša Mali i dodao da je ta pomoć u potpunosti opravdana ekonomska mera, koja predstavlja podsticaj za mlade i pokazuje koliko je država jaka i stabilna. “Nama je bio cilj da stvorimo lepu atmosferu, da širimo optimizam među mladima, i da vide da je država tu za njih, da smo jaki, stabilni, da imamo snage da pomognemo i njima”, rekao je Mali. Dodao je da su mladi rekli da će taj novac potrošiti na različite načine, neko će uložiti u kriptovalute, neko će kupiti knjige, platiti ispite, kurs jezika, neko će izvesti devojku na večeru, kupiti sportsku opremu ili uštedeti za auto… “Dakle, to je pozitivna mera, jer se širi optimizam, a i država pokazuje koliko su nam mladi važni. I predsednik Aleksandar Vučić je rekao da će ovo probuditi dozu odgovornosti kod mladih, jer za mnoge će ovo biti prvi novac koji dobijaju. Ovo će stvoriti i odgovornost i obavezu da se na pravi način odnose prema novcu”, naveo je on.
Pola milijarde dinara za projekte lokalnih samouprava
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave objavilo je dva poziva za finansiranje projekata lokalnih samouprava u ukupnoj visini od gotovo pola milijarde dinara. Prvi se odnosi na podršku razvoju i funkcionisanju sistema lokalne samouprave u ukupnom iznosu od 450,8 miliona dinara, a drugi na dodelu godišnje nagrade za najbolju opštinsku ili gradsku upravu u 2021. godini u primeni principa dobrog upravljanja, u iznosu od devet miliona dinara, navelo je Ministarstvo. Na prvom javnom pozivu gradovi i opštine mogu konkurisati za dodelu budžetskih sredstava za realizaciju novih ili završetak započetih projekata od posebnog značaja za lokalni ekonomski razvoj i investicije, za uvođenje eUprave i savremene tehnologije u rad organa lokalne samouprave, za obezbeđivanje adekvatnog prilaza javnim ustanovama licima s posebnim potrebama i organizaciju kulturnih, sportskih, turističkih i drugih manifestacija.
Mali: Platni razredi su samo deo šire reforme javne uprave
Ministar finansija Siniša Mali istakao je da je uvođenje platnih razreda samo deo šire reforme, a da je za jaku i efikasnu javnu upravu potrebno imati i zadovoljne zaposlene. “Svaki građanin može da vidi rezultate reforme javne uprave. Trenutno se svi mladi preko E-uprave prijavljuju za 100 evra pomoći, a tako se podnose i poreske prijave”, kazao je Mali. Prema njegovim rečima, uloženo je mnogo u digitalizaciju i modernizaciju javne uprave, a platni razredi samo su deo toga. “Modernizovali smo našu javnu upravu, mnogo uložili u digitalizaciju, u unapređenje njegovog rada, i ti rezultati se danas vide. Ne može se uporediti ovo danas sa onim što je bilo pre par godina, a platni razredi su samo deo te uspešno sprovedene reforme”, naglasio je Mali.
Joksimović: Od EU zvaničnika pozitivan ton i vetar u leđa
Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović istakla je da je Srbija od zvaničnika iz Brisela dobila pozitivan ton i “vetar u leđa” za sve što se očekuje tokom francuskog predsedavanja, a to je otvaranje klastera 3 (inkluzivni rast i konkurentnost), za koji je, kako kaže, EK već dala preporuku u svom godišnjem izveštaju. Joksimović je u Briselu, na konferenciji za novinare sa premijerkom Anom Brnabić, ocenila da je poseta Briselu bila pozitivna i plodotvorna. “Mi smo danas imali jedan od najvažnijih formata u odnosima Srbije kao pristupajuće zemlje i EU, a to je Savet za stabilizaciju i pridruživanje. Ovog puta smo podigli nivo našeg učešća – učešćem premijerke i sa druge strane visokim predstavnikom za spoljnu i bezbednosnu politiku Žozepom Boreljom, upravo zato što je sve što je Srbija uradila u prethodnom periodu, posebno u oblasti vladavine prava”, rekla je Joksimović novinarima u Briselu.
Brnabić: Uspešna poseta Briselu
Premijerka Ana Brnabić ocenila je posetu Briselu uspešnom, navodeći da sastanci koje je imala sa zvaničnicima pokazuju koliko je EU posvećena Srbiji. Brnabić se danas sastala sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, predsednikom Evropskog saveta Šarlom Mišelom, novoizabranom predsednicom Evropskog parlamenta Robertom Mecolom, predsednikom Odbora za spoljne poslove Dejvidom Mekalisterom, komesarima za proširenje i pravosuđe. “To je nešto što se ne dešava često i govori o tome koliko je EU posvećena Srbiji i koliku pažnju posvećuje reformama koje smo sproveli u poslednjih nekoliko meseci zaključno sa referendumom”, rekla je Brnabić.
Poslovni forum Srbija-Slovenija 2. februara u Beogradu
Privredna komora Srbije u saradnji sa slovenačkim Institutom za strateška rešenja 2. februara organizovaće poslovni forum “Integracija zapadnog Balkana u ekonomski prostor EU“, koji će okupiti najveće kompanije iz Srbije i Slovenije, najavila je PKS. Cilj skupa, kako se navodi na sajtu PKS, jeste da se rasvetle ključna pitanja i inicijative ekonomske saradnje u regionu, sa posebnim akcentom na privrednu saradnji između Srbije i Slovenije. “Podaci pokazuju da više od 4.000 firmi učestvuje u ekonomskoj saradnji između Srbije i Slovenije. Za poslednjih 10 godina ta saradnja se udvostručila kada se gleda ukupna vrednost koju stvara, a u poslednje tri godine je dostigla skoro milijardu i po evra“, rekao je direktor Kancelarije PKS u Sloveniji Nikola Papak.