Deronje, selo smešteno u opštini Odžaci, odlikuje se izuzetnom statistikom kada je u pitanju broj muzičara, odnosno tamburaša po glavi stanovnika u pitanju, i to na nivou cele države. Naime, prema poslednjim dostupnim podacima, ovo selo prednjači u broju tamburaša, a da to nije slučajnost govori činjenica da se tambura ovde neguje gotovo cela tri veka, a sve zahvaljujući tome što su se u Deronjama najviše nastanili Romi. Oni su sa sobom doneli svoju izvornu muzikalnost i ljubav ka stvaranju muzike, pa su tako, uprkos brojnim preprekama, uspeli da ovaj instrument i svoju naklonost prema istom, sačuvaju od zaborava.
Tamburaška tradicija i danas se neguje, a žitelji Deronja ulažu sve svoje napore da prenesu s kolena na koleno njihovu urođenu posebnost, koja ih izdvaja od drugih. U to ime, ove godine je, povodom obeležavanja Svetskog dana Roma, 8. aprila, organizovana i svojevrsna izložba pod nazivom „Tamburaška tradicija u Deronjama“, i to pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije. Naime, u sklopu projekta „Očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa kroz saradnju sa zajednicama“, kojim rukovodi Muzej Vojvodine, u Deronjama je upriličena adekvatna izložba, koju su, nakon istraživanja, organizovali učenici Osnovne škole „Vuk Karadžić“ iz istoimenog mesta, zajedno sa svojom nastavnicom Majom Jovanović.
Maja predaje upravo romski jezik, a kako je i porodičnim vezama i profesionalnom opredeljenošću usmerena na očuvanje romske tradicije, ona je najpre organizovala radionice za đake koji su učestvovali u projektu, gde ih je podučila više o tradiciji i običajima Roma, koji su se u Deronje nastanili pre 280 godina. Nakon toga, učenicima je dala zadatak – da organizuju terensko istraživanje, prilikom koga su ispitivali svoje starije sugrađane o značaju tambure i očuvanju ovog instrumenta, a pronašli su i stare tamburaše, koji su im dali više informacija o tradiciji tambure u Deronjama, načinima sviranja i slično.
Krajnji ishod istraživanja i celokupnog projekta bila je upravo spomenuta izložba, a učesnici projekta izvukli su i važan podatak iz istog, a to je da se sve više Roma, pored samoukosti u sviranju tambure, obrazuje u muzičkim školama, te da time još više daju značaj ovoj važnoj i lepoj tradiciji koju Deronje neguje.
Osim ovog projekta, romsku tradiciju i običaje od zaborava čuva i Rajko Jovanović, otac nastavnice Maje, koji se kotira kao jedan od najvažnijih romskih književnika ovog vremena. On je zabeležio, nakon svojih opsežnih istraživanja, interesantan podatak da je, u vremenu Marije Terezije, Romima bilo zabranjeno da se bave muzikom, ali da ih ni to nije pokolebalo u nameri da svoj izvorni talenat sačuvaju. Takođe, pronašao je podatak da su Deronje mesto sa najviše tamburaša po glavi stanovnika u celoj Vojvodini, a budući da je tambura upisana u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, njihov trag u ovoj muzici je praktično neizbrisiv.
OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE ODŽACI. STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.