Dvadeset miliona radnih mesta širom sveta moglo bi biti stvoreno korišćenjem prirode za rešavanje značajnih izazova sa kojima se društvo suočava, kao što su klimatske promene, rizik od katastrofa i nesigurnost hrane i vode, navodi se u jučerašnjem izveštaju Ujedinjenih nacija prenosi Anadolu.
To bi zahtevalo ulaganje u politiku koja podržava rešenja zasnovana na prirodi kako bi se stvorile značajne mogućnosti zapošljavanja, posebno u ruralnim oblastima, ističe se.
– Od ključne je važnosti da dok povećavamo upotrebu rešenja zasnovanih na prirodi, vodimo računa da ne povećavamo i deficite pristojnog rada – navodi Vic van Vuuren, direktor odeljenja za preduzeća u Međunarodnoj organizaciji rada (ILO).
Izveštaj je predstavljen na Konferenciji UN o biodiverzitetu, COP15, u Montrealu, pod nazivom “Pristojan rad u rešenjima zasnovanim na prirodi”.
Trenutno je skoro 75 miliona ljudi zaposleno u rešenjima zasnovanim na prirodi, saopštila je ILO. Oko 9% živi u Aziji i Pacifiku i zemljama sa nižim srednjim prihodima, iako se većina globalnih rashoda za rešenja zasnovana na prirodi dešava u zemljama sa visokim dohotkom.
Mnogi takvi poslovi su sa skraćenim radnim vremenom, a ukupna zaposlenost se procenjuje na oko 14,5 miliona radnih mesta sa punim radnim vremenom.
Izveštaj upozorava na izazove u merenju zapošljavanja zasnovanih na prirodnim rešenjima. Štaviše, brojke treba da obuhvate gubitke radnih mesta i raseljavanje do kojih može doći kada se implementiraju rešenja zasnovana na prirodi.
U zemljama sa niskim prihodima (98%) i sa nižim srednjim prihodima (99%), skoro sva rešenja zasnovana na prirodi funkcionišu u sektoru poljoprivrede i šumarstva.
Taj broj pada na 42% za zemlje sa višim srednjim prihodima i 25% za zemlje sa visokim dohotkom.
U industrijalizovanim zemljama, gde je poljoprivredna produktivnost visoka, potrošnja na rešenja zasnovana na prirodi koncentrisana su na obnovu ekosistema i upravljanje prirodnim resursima.
Javne usluge doprinose najvećim udelom rešenja zasnovanih na prirodi u zemljama sa visokim prihodima (37%), pri čemu građevinarstvo predstavlja 14%.
ILO je saopštila da bi se moglo stvoriti dodatnih 20 miliona radnih mesta širom sveta ako se ulaganja u rešenja zasnovana na prirodi utrostruče do 2030. godine.
Takvo ulaganje se smatra ključnim korakom ka postizanju ciljeva biodiverziteta, obnove zemljišta i klimatskih ciljeva, kao što su oni navedeni u Izveštaju Ujedinjenih nacija o stanju finansija za prirodu 2021, prema agencijama UN.
Izveštaj upozorava da ne postoji garancija da će zapošljavanje zasnovano na prirodnim rešenjima ispuniti standarde ILO-a za zelena radna mesta.