U toku marta i aprila 2020. godine, USAID Projekat za odgovornu vlast (GAI) je sproveo drugu po redu procenu kvaliteta veb sajtova partnerskih lokalnih samouprava. Početna procena stanja sa preporukama za unapređenje za prvih sedam gradova i opština sprovedena je pre godinu dana po istoj metodologiji, dok je ove godine inicijalna analiza urađena za još šest gradova i opština koje su se projektu pridružile u novembru 2019. godine. Metodologija GAI projekta za procenu kvaliteta veb sajtova se zasniva na zahtevima pravnog okvira u oblasti e-uprave, na dobrim praksama u pogledu dostupnosti, strukture i sadržaja veb sajtova, kao i na osnovu modela internet sajta lokalne samouprave koji je GAI razvio 2019. godine.
Ovogodišnje istraživanje je pokazalo da je većina lokalnih samouprava primenila preporuke koje je dobila prošle godine i ostvarila napredak i poboljšala rezultat, odnosno poboljšala izgled, sadržaj, strukturu i tehničke performanse svojih sajtova. Napredak se najviše uočava u delu koji se odnosi na sadržaj veb sajtova, odnosno na dostupnost ili ažurnost informacija i dokumenata. Najbolji rezultat ove godine, kao i najveći napredak u odnosu na prošlogodišnje istraživanje postigao je grad Sombor, koji je primenio veliki broj preporuka datih u analizi od pre godinu dana.
Uprkos napretku u najvećem broju oblasti, ovogodišnja procena veb sajtova pokazala je pad u skoro svim analiziranim gradovima i opštinama u delu koji se odnosi na e-usluge, što je posledica postavljanja novog portala e-uprave i gubitka nekih od usluga koje su gradovi i opštine imali registrovane do 2019. godine. Izuzetak je grad Sombor, koji je ne samo održao, nego i popravio svoj rezultat i u ovoj oblasti. Zaključak o stanju e-uprave, kao i ocene nekih drugih indikatora koji uzimaju u obzir dizajn, grafička rešenja, jezik, pismo, navigaciju ili tehnologije koje pomažu osobama sa invaliditetom da pristupe sadržajima, ukazuju na to da je unapređenje veb sajtova gradova i opština kontinuiran proces koji treba da prati brz razvoj informacionih tehnologija i nove zahteve koji dolaze od zajednice koja sve prisutnija u virtuelnom prostoru. GAI projekat će, zbog toga, intenzivno sarađivati sa svojim partnerima na poboljšanju lokalnih internet prezentacija.
Veb sajtovi gradova i opština predstavljaju jedan od najvažnijih alata za obezbeđivanje transparentnosti u radu lokalnih uprava, odnosno za dostupnost podataka, dokumenata i informacija od javnog značaja. Osim toga, veb sajtovi obezbeđuju brzo i pravovremeno informisanje javnosti kako o radu uprave, tako i o dešavanjima u lokalnoj zajednici. Onlajn prisustvo gradova i opština pruža velike mogućnosti za komunikaciju sa građanima, odnosno omogućava učešće javnosti u donošenju odluka kroz onlajn ankete, konsultacije, virtuelne javne rasprave i forume za razmenu ideja, mišljenja i predloga. Na kraju, dobri veb sajtovi omogućavaju da se usluge koje pruža lokalna samouprava pružaju onlajn, čime se znatno povećava efikasnost i kvalitet tih usluga. Zbog svega ovoga, unapređenje strukture i sadržine veb sajtova opština je u fokusu GAI projekat od početka i biće nastavljeno tokom trajanja projekta.