Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Javna prodaja žene kao alternativa razvodu! Stari engleski običaj na koji su vlasti zatvarale oči

Engleska

U siromašnim oblastima na ženu se gledalo kao na stvar koja se kupuje i prodaje kao i svaka druga roba.

Između kasnog osamnaestog i sredine devetnaestog veka u Engleskoj je postojao čudan običaj koji se zvao prodaja žena.

Tokom ovog perioda nije bilo godine bez novinskog izveštaja o sudskom sporu koji je uključivao prodaju žene. Između 1780. i 1850. godine prodato je oko 300 žena.

U to vreme bilo je veoma teško i skupo raskinuti brak.

Da bi razvod bio legalan, bio je potreban privatni akt parlamenta i to bi koštalo najmanje 3.000 funti i na kraju blagoslov crkve.

Kako prosečan muškarac nije mogao da priušti poništenje braka, koliko god čudno zvučalo, jedina alternativa razvodu bila je razdvajanje putem postupka javne prodaje. U siromašnim oblastima na ženu se gledalo kao na stvar koja se kupuje i prodaje kao i svaka druga roba.

Muž bi odveo svoju ženu na pijacu ili na aukciju i registrovao je kao prodajnu robu, konopac bi joj se stavljao oko vrata, struka ili zgloba, dok bi ona stajala na aukcijskom bloku.

To je bila nedozvoljena praksa, ali i jedina alternativa za prosečnog čoveka, pa su vlasti na nju uglavnom zatvarale oči.

Kada bi obavili prodaju, sada već bivši muž i kupac bi odlazili u lokalnu kafanu da proslave uspešnu transakciju.

Zanimljivo je da je skoro svaka samohrana majka išla na aukciju po sopstvenoj volji. U mnogim slučajevima, prodaja bi bila unapred najavljena u lokalnim novinama i kupac je bio unapred dogovoren.

Jedan od prvih prijavljenih slučajeva prodaje žena dogodio se 1733. godine u Birmingemu, gde je Semjuel Vajthaus prodao svoju ženu, Meri Vajthaus, na otvorenom tržištu Tomasu Grifitsu za oko jednu englesku funtu.

Postoje i slučajevi u kojima se ponekad navodi da je žena insistirala na prodaji, a za mnoge žene je to bio jedini izlaz iz nesrećnog braka.

Prodaja supruga dostigla je vrhunac 1820-ih i 1830-ih. Vremenom su muževi koji su želeli da prodaju svoje žene bivali pod ekstremnim društvenim pritiskom što je dovelo do toga da ova fascinantna praksa nestane.

To nije značilo da više nije bilo slučajeva prodaje žene, a najnoviji slučaj je prijavljen tek 1913. godine kada je žena tvrdila da ju je muž prodao jednom od svojih kolega za jednu funtu.

Izvor: 24sedam

Foto: Profimedia

Tagovi:
Pročitajte još: