Krompir, mahunarke, hleb i džem ne mogu da nas zasite jer nemaju veliku hranljivu vrednost, ali su visokalorični, što se loše odražava na kilažu
Period posta je, uz duhovno pročišćenje, prilika da se telo očisti od toksina, masne i jake hrane. Mnogi smatraju da se takvim režimom ishrane gubi na kilaži, ali naprotiv – češće se nabace kilogrami.
Beogradska nutricionistkinja Mirjana Veličković kaže za Informer da je razlog u tome što previše jedemo ugljene hidrate i šećere i da ishranu treba bazirati na voću i povrću.
30 grama
orašastih plodova pojedite tokom dana jer su bogati masnim kiselinama
– Ljudi uglavnom misle da je tokom posta sužen izbor hrane i zato preteraju sa hlebom, mahunarkama, džemom, krompirom. U tom periodu smo više gladni, pa jedemo više, a nemamo dodatak proteina životinjskog porekla. Na taj način se stvara disbalans i zato se gojimo – objašnjava nutricionistkinja.
Baš zbog nedostatka proteina ishrana se uglavnom bazira na krompiru i mahunarkama, a to je najgora kombinacija.
Dešava se da iz tog razloga preteramo sa pasuljem ili pojedemo mnogo krompira, koji bi inače bio prilog, a sada je glavno jelo. Tu nema velike hranljive vrednosti, a kalorijska vrednost je ogromna. Gojimo se zato što unesemo više kalorija nego što ih potrošimo tokom dana – objašnjava nutricionistkinja.
Naša sagovornica napominje da je zbog jačanja imuniteta u vreme viroza važno da uključimo što više voća i povrća u ishranu.
– Akcenat je na citrusima, pogotovo limunu. Ne preterujte s pomorandžama, zato što sadrže dosta šećera, pa su dve tokom dana dovoljne. Jedite kivi i ananas, koji utiče na sagorevanje masti. Pravite kompot od jabuka, a u obzir dolaze i suve šljive i grožđe – savetuje Mirjana i dodaje da treba jesti dosta zelene salate sa bebi-spanaćem, maslinovim uljem i limunovim sokom.
Dozvoljeni su i orašasti plodovi, pa tokom dana slobodno izgrickajte do 30 grama badema, oraha ili lešnika.
– Oni su bogati masnim kiselinama, koje su izuzetno važne za organizam, pogotovo za srce, kožu… Najveća greška je mazati džem na hleb, pošto su to šećeri i ugljeni hidrati, a to nas najbrže zasiti – kaže Mirjana i dodaje da treba jesti i ribu, i to u danima kada je dozvoljena prema crkvenim pravilima.
– Izbegavajte pripremu u dubokom ulju. Najbolje je da ribu spremate na gril tiganju ili u rerni prekrivenu folijom – savetuje nutricionistkinja.
Obavezno uzimajte vitamine
– Uz ishranu obavezno uzimajte i dodatke – tablete cinka i vitamina C, zbog toga što su oni najvažniji za imunitet, pogotovo ako postite – savetuje nutricionista.
Preuzeto: informer.rs