fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Jedna od boljih zamena za šećer

Ako volite sladak ukus, ali izbegavate šećer i druge kalorične zaslađivače, možda je eritritol rešenje za vas. To nije veštački zaslađivač, već prirodna supstanca, koja se javlja u raznim vrstama hrane. Kalorija ima veoma malo – 0,2 kcal po gramu.

Poređenja radi, običan šećer sadrži 4 kcal po gramu. Eritritol izgleda kao beli prah, slatkoća mu je otprilike 70% slatkoće šećera. On prolazi gotovo nepromenjen kroz digestivni trakt i pritom ne izaziva štetne metaboličke efekte koji mogu da se jave kao posledica unosa viška šećera.
Dakle, šta je eritritol? On spada u grupu jedinjenja poznatih kao šećerni alkoholi. Bitno je znati da se on prirodno javlja u raznim vrstama hrane, uključujući i mnoge plodove i pečurke, kao i u fermentisanim namirnicama kao što su sir i soja sos. Od 1990-tih počeo je da se proizvodi komercijalno, fermentacijom glukoze, i odobren je za prehrambenu upotrebu u većini zemalja sveta.
Metabolizam eritritola je specifičan. Više od 90% unetog eritritola se apsorbuje u tankom crevu. Ovaj deo se ne metaboliše i izlučuje se nepromenjen putem urina. Preostali deo od manje od 10% dolazi do debelog creva i delimično se metaboliše. Samo oko 5% suštinske kalorijske vrednosti eritritola je obezbeđeno za telo. To je razlog ekstremno niske kalorijske vrednosti eritritola. 
Eritritol ne izaziva skokove šećera u krvi, tj. ne uzrokuje skokove insulina, pa je zato pogodan i za ishranu dijabetičara. 
Za razliku od nekih drugih šećernih alkohola (poliola), eritritol nema laksativni efekat. Od svih poliola, organi za varenje ga najbolje tolerišu.
Isto tako, eritritol ne doprinosi pojavi karijesa. Bakterije u usnoj duplji koriste šećere kao glavni izvor energije tako što ih razlažu prilikom čega se oslobađa energija koju koriste za svoje potrebe kao što su rast i razmnožavanje. Prilikom metabolizma (razgradnje) šećera dolazi do stvaranja kiseline koja oštećuje zubnu gleđ. Međutim, ni eritritol (a ni ksilitol) ne podležu metabolizmu bakerija u usnoj duplji i samim tim ne izazivaju pojavu karijesa.
Neka novija istraživanja ukazuju da bi eritritol mogao da se smatra slatkim antioksidansom. Naime, eritritol ima strukturu sličnu manitolu, koji je već dobro poznat antioksidans.
Kod zdravih ljudi koji su uzimali eritritol, pokazalo se da ne dolazi do promene nivoa šećera kao ni insulina u krvi. Kod gojaznih osoba, dijabetičara i drugih koji imaju metaboličke probleme, eritritol se pokazao kao jedna od najboljih alternativa za šećer.

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: