fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Jednostavan trik kojim ćete dete odvojiti od ekrana

Dakle, kad želite da prekinete dete koje pilji u neki od ekrana, uradite sledeće:

Ako vam je dosta svađa sa svojom decom oko računara, televizije, tableta i pametnih telefona, možda će vam pomoću savet jedne mame objavljen na sajtu Parent.com.

Naime, umesto da upozoravate, pretite, otimate ekrane iz ruku, gasite uređaj, Anita Liman preporučuje da “izgradite most” sa svojim detetom prikovanim za ekran i na taj način ga uvučete u stvarni svet na suptilan ali daleko efikasniji način.

“Kad god odlučite da je vreme da dete prekine sa gledanjem u ekran, odvojite malo vremena i sedite kraj deteta, pokušavši da uđete u njegov svet. Gledajte televiziju sa njim ili sedite pored računara i gledajte kako masakrira vanzemaljce. Ne morate dugo, minut je dovoljan. Samo učestvujte u njegovom iskustvu. A onda mu postavljajte pitanja o tome što radi.”

“Šta to gledaš?” može biti sasvim dovoljno za neku decu, dok drugoj treba postaviti konkretnija pitanja. “Na kom si sada nivou?” ili “Ta smešna figura u pozadini, ko je on?”

Sva deca vole kad se roditelji zainteresuju za njihov svet. Ako su suviše obuzeti onim što rade i ne reaguju, ne odustajte. Samo posedite još malo, pa upitajte još nešto.

Jednom kad dete počne da odgovara na vaša pitanja i priča vam o tome što je videlo na ekranu ili uradilo u virtuelnom svetu, to znači da je počelo da izlazi iz zone otuđenosti i vraća se u stvaran svet. Polako izlazi iz “toka” i postaje svesno vašeg postojanja. Izgradili se most i počeli da komunicirate, i čudo će se desiti.

Sada možete polako početi da razgovarate o tome da je vreme za jelo ili kupanje, ili da je došao čas da prestane sa igricama. Zbog toga što se se prethodno “povezali”, dete će vas čuti i mnogo radije poslušati. Pažnja kojom ste ga obasuli čak će mu možda biti draža od ekrana u koji je piljilo.

“Meni sama svest o tome šta se dešava u detetovoj glavi mnogo pomaže da kontrolišem njegovu upotrebu uređaja. Ne ide baš uvek glatko, ali otkako primenjujem ovaj trik nismo imali nijednu pobunu,” kaže Anita.

Dakle, kad želite da prekinete dete koje pilji u neki od ekrana, uradite sledeće:

  • Sedite kraj njega na pola minuta ili minut, i prosto posmatrajte šta radi.
  • Postavite neko bezazleno pitanje o tome šta se dešava na ekranu. Deca vole kad pokažete zanimanje i rado će vam odgovoriti.
  • Jednom kad započnete priču, izgradili ste most, i dete polako iskoračuje iz virtuelnog u stvaran svet.
  • Uživajte u zajedničkom ostatku dana.

Izvor: Detinjarije

Tagovi:
Pročitajte još: