Direktorka Instituta “Batut” Verica Jovanović rekla je da za sada u našoj zemlji nema razloga za strah što se tiče majmunskih boginja, ali da treba poštovati sve mere zaštite.
Kako je rekla Jovanović, majmunske boginje se manifestuju pojavom osipa, a možemo se zaraziti direktnim ili indirektnim kontaktom sa zaraženom osobom.
Raste broj zaraženih majmunskim boginjama u Africi, zabeležen je prvi slučaj u Švedskoj, dok su u Srbiji poslednji put registrovane pre dve godine, rekla je ona. Jovanović je za RTS rekla je da je u ovom trenutku najvažnije da znamo koje su mere zaštite, kao i kako se prenosi virus.
“Bolest se manifestuje pojavom ospe koja prolazi faze razvoja. Važno je da je određenim načinom ponašanja kontrolišemo”, ističe Jovanovićeva i podseća da se bolest javlja u endemskim područjima, poput Afrike.
Osim u tim područujima, doktorka kaže da se bolest može prenositi direktnim ili indirektnim kontaktima, poput slučaja u Švedskoj.
“Najčešće bolest prenosi zaražena osoba i treba biti obazriv u prepoznavanju ospe. Treba primeniti mere zaštite i u odnosu na osobu koja je bila u kontaktu sa takvom osobom. Kada je reč o indirektnim kontaktima to može biti posteljina ili kapljičnim putem”, naglašava direktorka “Batuta”.
Prema njenim rečima, u Srbiji nema razloga za zabrinutost, ali treba biti informisan da se bolest pojavila u svetu i da su modifikacije u virusu moguće, pa se mogu promeniti načini širenja.
“Prvi simptomi su kao i kod ostalih infektivnih bolesti – jeza, drhtavica i malaksalost, ali se brzo pojave ospe, koje se od lica spuštaju. Liče na velike boginje koje su davno iskorenjene jer i vurus potiče iz porodice takvih boginja”, objašnjava Jovanović.
Jovanovićeva savetuje da, ako putujemo u afričke zemlje, treba da se informišemo kakva je tamo, u tom trenutku epidemiološka situacija. Napominje da “Batut” ima stalni epidemiološki nadzor nad majmunskim boginjama od 2022. godine, kada je u našoj zemlji bilo slučajeva oboljevanja.