Cigareta kao “jutarnji saveznik” često se povezuje s osećajem olakšanja i opuštanja. Neki pušači tvrde da im prva cigareta pomaže da se lakše probude i da se nose s dnevnim stresom. Međutim, lekari i stručnjaci za zdravlje upozoravaju na ozbiljne posledice pušenja i ukazuju na rizike koji proističu iz ove navike.
Prvo, važno je napomenuti da svaka cigareta nosi sa sobom štetne supstance poput nikotina, katrana i drugih hemikalija koje mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Pušenje povećava rizik od srčanih bolesti, karcinoma pluća, hroničnih respiratornih problema i drugih ozbiljnih stanja. Dakle, čak i prva cigareta ujutru može postati pokretač niza zdravstvenih problema.
Druga važna činjenica jeste da ona može postati emocionalna i fizička zavisnost. Pušači često razvijaju naviku koja im je potrebna kako bi se osećali “normalno” ili “budno”. Ovo može dovesti do zavisnosti i sve veće potrebe za cigaretama tokom dana.
Umesto da započnemo dan pušenjem cigarete, trebali bismo razmotriti zdravije alternative. Jutro možemo započeti sa čašom vode, šetnjom na svežem vazduhu, meditacijom ili laganim vežbama. Ove aktivnosti mogu poboljšati raspoloženje, podstaći koncentraciju i unaprediti zdravlje bez štetnih posledica koje donosi pušenje.
U krajnjem slučaju, odluka o ovoj navici ostaje na pojedincu. Važno je imati u vidu da svaka cigareta nosi rizik po zdravlje i da je postepeno oslobađanje od ove navike ključno za unapređenje opšteg zdravlja. Ako želimo istinski uživati u životu, vreme je da razmislimo o zdravijim jutarnjim ritualima koji će nas podržavati na putu ka boljem i srećnijem životu.