Mnogima nije lako da ustanu ujutru. Samo da se odspava koji minut duže! Ali, ako uspostavimo zdrave jutarnje navike, zavolećemo jutarnje buđenje, čak i ako ustajemo rano. I dan će nam biti lepši…
Jutarnje navike su nešto što radimo svako jutro – ne nešto što se radi s mene pa na uštap. Navike su nešto što naš um i telo prihvataju kao automatske radnje koje slede nakon buđenja. Ima mnogo zdravih navika koje vam mogu učiniti dan boljim, a ovde ćete naći nekoliko opštih predloga. Na vama je, naravno, da istražujete i odaberete ono što vas najviše inspiriše i motiviše.
1. Popijte čašu mlake vode sa limunom. Ovo je verovatno najbolje što možemo da uradimo nakon što se umijemo. Po pravilu je organizam nakon 7 ili više sati spavanja dehidrirao, tako da će mu izuzetno prijati voda. Blaga limunada na prazan stomak hidriraće organizam, podstaći varenje i eliminaciju i aktivirati metabolizam.
2. Meditirajte. Da, baš kao što ste možda pročitali ili gledali u knjizi, odnosno filmu “Jedi, moli, voli”. Jutarnja meditacija će ublažiti stres, doneće vam mir, svežu energiju i entuzijazam koji će vas verovatno držati čitav dan. Ima raznih načina da se meditira, možete ih naći u knjigama ili na internetu, a nekoliko jednostavnih vežbi meditacije i praktičnih saveta možete naći na našem sajtu na ovom linku.
3. Vežbajte jogu. Ako ste veoma dinamični i nije vam baš lako da uđete u suptilni mir meditacije, joga vežbe su sledeća najbolja stvar koju možete da uradite ujutru. Pomoći će vam da protegnete telo, potpuno se probudite i balansirate telesne energije. Naučno je dokazano je da redovno vežbanje joge doprinosi opštem zdravlju i boljem raspoloženju. A možete i jedno i drugo – najpre joga, potom meditacije.
4. Pročitajte nešto inspirativno. Ne morate čekati veče da biste čitali neku knjigu Najbolje je da to uradite odmah posle meditacije ili joga vežbi. Odaberite nešto što zaista volite, što vas nadahnjuje – neka kratka priča, pesma, odlomak iz romana, neka duhovna knjiga. Ova rutina vam pomaže da, umesto da jutro započnete brigama i nervoznim planiranjem, konstruktivno zaposlite um i svoje razmišljanje usmerite u pozitivnom pravcu.
5. Zapišite svoje ciljeve. Jutro je pravo vreme za to. Interesantno je koliko je korisno ako pre nego što se upustimo u svakodnevni metež stavimo na papir svoje ciljeve i prioritete za taj dan. Organizovan um znači organizovan život. A pisanje nam pomaže da organizujemo misli.
6. Prošetajte 10-15 minuta. Idealno je ako to možete da uradite pre posla. Nakon što smo angažovali svoj duh, osećanja i um, sad treba da angažujemo i fizičko telo. Pođite na posao malo ranije, pa prošetajte do sledeće autobuske stanice, ili siđite nekoliko stanica pre posla. Ako možete, udesite tako da prošetate nekim lepim, inspirativnim krajem.
7… Odaberite sami nešto lepo, inspirativno, korisno što možete da radite svakog jutra:)
Ako uspete da ove prakse učinite svakodnevnim, polako ćete videti kako se kvalitet vašeg života poboljšava. U najmanju ruku, poboljšaće se vaš subjektivni doživljaj sebe samih i sveta oko vas…
Preuzeto: Zdravahrana.com