Vabi-sabi nudi utočište od opsesije savremenog sveta savršenstvom, a nesavršenosti prihvata kao sve značajnije.
U svetu koji je prožet visokim nivoima stresa, brzim životom, nerealnim potragama za savršenstvom i trkom za materijalnim stvarima, postoji jedan drevni japanski način života koji može biti upravo ono što nam je potrebno.
Koncept vabi-sabi duboko je ukorenjen u Japanu, iako nije formalna ideja. Po definiciji reči predstavlja budistički pogled na činjenice postojanja koji glasi: „I život i umetnost su lepi ne zato što su savršeni i večni, već zato što su nesavršeni i prolazni.“
Vabi-sabi je koncept koji nas pokreće da neprestano tragamo za lepotom u nesavršenosti i prihvatamo prirodniji ciklus života. Podseća nas da su sve stvari, uključujući nas i sam život, nestalne, nepotpune i nesavršene.
Vabi govori o prepoznavanju lepote u skromnoj jednostavnosti. Poziva nas da otvorimo svoje srce i odvojimo se od taštine materijalizma kako bismo umesto toga mogli iskusiti duhovno bogatstvo.
Sabi se bavi protokom vremena, načinom na koji sve stvari rastu, stare i propadaju i kako se to lepo manifestuje u predmetima. To sugeriše da je lepota skrivena ispod površine onoga što zapravo vidimo.
Zajedno, vabi-sabi opisuje koncept pronalaženja savršenstva u onome što je nesavršeno. To je osećaj koji podstiče harmoniju i spokoj u onome što je nekomplikovano i neupadljivo.
Vabi-sabi je često bio vezan za japansku ceremoniju ispijanja čaja, ritual koji pokazuje pažljivost i skromnost, koji su potrebni za potpuno razumevanje života.
To je način života i misaoni proces. Onaj koji nas uči da pronalazimo radost u jednostavnim stvarima i da budemo promišljeni u svemu što radimo, govorimo i mislimo.
Ovo su samo neki od primera vabi-sabi filozofije života:
– Japanci će radije u stanu ostaviti nameštaj koji im mnogo znači, pa makar i oštećen. Slomljena ručka na fioci ne znači da moramo odbaciti celu komodu.
– Stari automobil Japanci neće tek tako zameniti za moderniji, pre će ga redovno voziti na popravke.
– Umesto bildovanja i estetskih zahvata, više se isplati raditi na sebi i ne oslanjati se toliko na fizički izgled.
– Stajanje u redovima, kašnjenje autobusa ili promena plana nije razlog za živciranje nego trenutak u kojem možemo zastati, isključiti mozak i opustiti se.
Preuzeto: 24sedam
Foto: Pixabay