Igre s loptom, odnosno najpre lopticama, dobre su za razvoj bebe. Deca postepeno uče da najpre guraju loptu po podu, zatim da je bacaju, pa tek na kraju da je hvataju, a sve se to dešava u fazama.
Da bi dete dostiglo sve ove prekretnice u razvoju, potrebno je da jača krupne motoričke veštine i koordinaciju oko-ruka, kao i da razvija reflekse, piše whattoexpect.com.
Kada beba uči da kotrlja loptu
Između 12. i 15. meseca života većina beba uči da kotrlja loptu po podu, mada neke i ranije počnu da eksperimentišu. Ova zabavna aktivnosti im pomaže da jačaju prstiće, da prate loptu pogledom, da vežbaju koordinaciju oko-ruka.
Iako dete najverovatnije neće kotrljati loptu samostalno negde do prve godine, svakako mu i ranije možete ponuditi loptu za igranje.
Kada beba počinje da baca loptu
Većina dece počinje da baca loptu između 15. i 18. meseca – naravno, to nije ni blizu “pravilnog” bacanja, koje će doći tek kasnije, između druge i treće godine.
Na početku će dete najverovatnije bacati loptu po sobi bez nekog cilja, ali to mu pomaže da vežba finu motoriku i vizuelne motoričke veštine, kao i koordinaciju oko-ruka.
Oko druge godine života većina dece će naučiti i da šutne loptu.
Kada dete može da uhvati loptu
Iako će mališani mnogo ranije pokušavati da uhvate loptu, u tome će većina njih uspeti tek oko treće-četvrte godine. U najvećem broju slučajeva, deca na početku hvataju loptu tako što je prigrle uz grudi (zbog čega je bolje učiti hvatanje sa većom, ali ne mnogo teškom loptom).
Dok učite dete da hvata loptu budite strpljivi jer je potrebno mnogo vežbe da mališan usavrši koordinaciju oko-ruka, brzinu reakcije, krupnu motoriku koja je potrebna da najpre uhvati loptu u letu, a zatim da je prigrli uz telo.
Vremenom deca nauče da hvataju loptu samo rukama, a ne telom – uglavnom između treće i četvrte godine.