Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Kada se zatvaraju fontanele kod bebe? Evo čemu služe i kada treba da vas zabrinu

Mama i beba

Kada se rode, bebe imaju mekanu glavicu, a mnoge roditelje je barem jednom uplašila fontanela koja pulsira ili je ponekad malo ispupčena. Beba inače po rođenju ima dve “meke tačke” odnosno fontanele na glavi – prednju i zadnju, a postoji razlog zašto se one tu nalaze.

Fontanele su zapravo praznine prekrivene membranom na glavi beba, gde kosti tek treba da se spoje. Kada skelet bebe počne da se razvija, njenu lobanju čini više koštanih ploča, koje se vremenom spajaju u tvrdi “oklop” koji okružuje njen mozak.

Dok se kosti ne spoje, verovatno ćete primetiti na bebinoj glavi prednju fontanelu, mada postoji i zadnja, koja je obično manja i zatvara se znatno ranije.

Ove meke tačke na bebinoj glavi deluju veoma nežno i osetljivo, i svakako treba biti pažljiv, ne treba ih pritiskati, ali su uglavnom dobro zaštićene membranom koja ih okružuje. U tom smislu, nećete povrediti fontanelu dok nežno bebi perete kosu, češljate je, mazite po glavi…

Zašto bebe imaju fontanele

One zapravo imaju važnu ulogu – pomažu da bebina glava bude fleksibilnija kako bi lakše prošla kroz porođajni kanal. Nakon rođenja deteta, ostaju otvorene kako bi mogle da isprate brz rast bebinog mozga.

Kada se zatvaraju

Dakle, vremenom će kosti bebine lobanje očvrsnuti i spojiti se, a fontanele će se zatvoriti. Manja, zadnja fontanela se obično zatvara oko trećeg meseca bebinog života, mada se može desiti i da bude zatvorena na rođenju, piše whattoexpect.com.

Prednja, veća fontanela može da ostane otvorena čak do drugog bebinog rođendana, kako bi mozak imao mesta da se razvija i raste, mada u najvećem broju slučajeva se zatvara do 18. meseca.

Izbočena ili fontanela koja pulsira

Ako primetite da je bebi fontanela malo izbočena kada plače, koncentriše se na kakenje ili bljucka, ne paničite. U ovim situacijama u telu postoji nešto veći pritisak, zbog čega fontalena “izlazi” na gore. Ukoliko se vrati u pređašnje stanje kada se dete smiri i kada je u uspravnom položaju, sve je u redu.

Bebina fontanela može da pulsira kada je uznemirena ili potpuno smirena, ali ni to nije razlog za brigu. Prosto, zbog toga što dete još uvek nema čvrste kosti na ovom delu glave, vi prosto vidite njen puls koji prati otkucaje srca.

Kada izgled fontanele treba da vas zabrine

Uobičajeno je da bebina fontanela bude čvrsta i blago udubljena. Ali, idite kod lekara ukoliko primetite sledeće:

Fontanela je drastično uvučena. To može da bude znak dehidracije, posebno ako beba ne jede ili ne unosi dovoljno tečnosti i ima manje mokrih pelena nego inače.

Izbočena fontanela i simptomi slični gripu. To ponekad može da ukaže na povećan pritisak na mozak usled neke povrede, infekcije ili nagomilavanja tečnosti, posebno ako beba ima groznicu i neobično je pospana. Ukoliko primetite izbočenu fontanelu koju prati groznica ili primetna pospanost, ošamućenost, odmah potražite pomoć lekara.

Fontanela koja se ne zatvara. Obratite se lekaru ako primetite da se fontanela ne smanjuje do prvog rođendana deteta. To može da ukaže na manjak tiroidnih hormona, što zahteva lečenje.

Tagovi:
Pročitajte još: