Bar tako ukazuju rezultati dva međunarodna istraživanja, koja su trajala 16 godina i obuhvatila 10 evropskih, a kasnije i drugih zemalja.
Ovde je reč o ozbiljnom istraživačkom poduhvatu, koji je obuhvatio više od pola miliona ispitanika, objavljenom u uglednom časopisu Annals of Internal Medicine. Zaključak istaživača je bio da je pijenje kafe povezano sa manjom smrtnošću od raznih uzroka. I ti rezultati nisu zavisili od zemlje u kojoj je vršeno ispitivanje.
Specifično, utvrđeno je da umerena konzumacija kafe smanuje rizik od srčanih oboljenja, nezavisno od načina pripreme. Autori istraživanja su zaključili da ispitanici koji su konzumirali tri šolje sveže skuvane kafe imaju manje šanse i da umru od šloga i bilo kojeg oblika oboljenje jetre i srčanih oboljenja. Smanjenje rizika je bilo veće kod muškaraca (18%), ali je bilo značajno i kod žena (8%). Interesantno je da je ovo važilo i za kafu bez kofeina. Uopšteno gledano, osobe koje piju kafu imale su zdraviju jetru i bolju sposobnost regulacije šećera, što je veoma važno za dugoročno zdravlje.
Ovo istraživanje je nešto kasnije prošireno i na neevropske narode, i rezultat je opet bio isti – i kad se tiče Afrikanaca, Japanaca i drugih, “utvrđeno je da osobe koje piju kafu imaju manji rizik umiranja od srčanih oboljenja, raka, šloga, respiratornih oboljenja, dijabetesa i oboljenja bubrega”, izjavila je dr Veronika Satavian, jedan od autora ovog drugog istraživanja, takođe objavljenog u časopisu Annals of Internal Medicine.
Ukratko rečeno: nasuprot popularnom verovanju, dva obimna istraživanja su pokazala da konzumacija do tri šolje kafe dnevno ima pozitivan uticaj na zdravlje. Istraživanje je utvrdilo da su odrasli ispitanici koji piju kafu generalno zdraviji, iako istraživači nisu mogli da sa sigurnošću kažu da li se radi samo o uticaju kafe ili o opštem načinu života u koji se uklapa i pijenje kafe.
Preuzeto: Zdravahrana.com