Objašnjavanje deci odakle dolaze bebe može da deljuje kao zastrašujući zadatak. Donosimo nekoliko saveta kako da objasnite kako bebe “nastaju”, bez obzira na uzrast mališana.
Utvrdite šta vaše dete zna
Počnite razgovor tako što ćete proveriti šta dete već zna ili misli da zna o toj temi. Postavite nekoliko pitanja kako biste procenili nivo njegovog razumevanja i šta ono misli o trudnoći. Takav opušten razgovor daje vam ideju koje reči da koristite i kako da iskoristite postojeće znanje deteta.
Na primer, možete započeti razgovor s detetom predškolskog uzrasta pitanjem:
“Znaš li kako je beba dospela u moj stomak?” Saslušajte njegov odgovor, a zatim dopunite ono što smatrate prikladnim. Deca nemaju iste reakcije na intimne odnose ili delove tela kao odrasli. Ona do određenog uzrasta ne osećaju sram ili nelagodu, pa se potrudite da ostanete neutralni i realni.
Možete objasniti da beba raste iz muškog semena i jajne ćelije, slično kao što voće raste iz semena. U tom uzrastu može biti korisno i zabavno objasniti kako beba u vašem stomaku radi sve ono što bebe rade kad se rode — jedu, spavaju, sisaju palac. Mlađoj deci može biti potrebno uverenje da je beba na sigurnom mestu.
S decom školskog uzrasta možete učiniti isto. Pitajte ih šta već znaju o tome odakle dolaze bebe i pratite njihovo znanje. To je već dobro vreme za uvođenje tačne anatomske terminologije, poput materice umesto stomaka.
Koristite kratke, direktne odgovore
Ključ odgovora na bilo koje pitanje ovog tipa je pažljivo slušanje onoga što vaše dete pita. Držite se teme i iznesite činjenice na jasan i jednostavan način.
Mlađa deca će verovatno samo želeti činjenice, dok će tinejdžeri možda imati kompleksnija pitanja o intimnim odnosima, vezama, trudnoći i porođaju. Kako deca rastu, možete dodati više detalja kako biste podržali dublje razumevanje ovih tema. Zavisi od vas kao roditelja koliko daleko želite ići u složenije teme, a praćenje detetovog znanja i pitanja je odličan početak.
Iako intimni odnosi, trudnoća i porođaj nisu teme zbog kojih treba da osećate stid, podsetite svoje dete da o tim temama ne razgovara s drugim mališanima. Nikada ne znate kako druge porodice razgovaraju o ovim temama, piše Parents.com.
Pažljivo birajte reči
Dečje razumevanje menja se kroz različite uzraste i razvojne faze. Kada razgovarate, uvek koristite vokabular koji se odnosi na reči i pojmove koje vaše dete već koristi i razume.
Dok trogodišnjak i šestogodišnjak mogu postaviti isto pitanje o tome kako nastaju bebe, kontekst može biti drugačiji. Trogodišnjak možda samo želi da zna kako je beba izašla iz stomaka, dok se šestogodišnjak možda pita kako je beba zapravo nastala.
Uvek imajte na umu uzrast i nivo zrelosti vašeg deteta kada prenosite informacije o tome odakle dolaze bebe. Korišćenje pogrešnih reči ili izraza ponekad ih može uplašiti. Ako vas, na primer, pitaju kako je beba izašla, a vi krenete da objašnjavate carski rez uz korišćenje izraza poput “iseći”, moguće je da će se dete uznemiriti.
Isto važi i za odluku da li ćete koristiti specifične ili opšte pojmove. Na primer, opisivanje materice omogućava detetu da shvati da je odvojena od stomaka. Tako neće biti zabune može li beba nastati u njihovom stomaku, na primer.
Pričajte uz knjigu
Ako vam je potrebna dodatna podrška, pronađite knjigu o se*sualnom obrazovanju koja opisuje trudnoću i porođaj na način prikladan za uzrast. Knjige otvaraju vrata za konstruktivan razgovor, a istovremeno efikasno i tačno odgovaraju na pitanja vašeg deteta.
Deca su znatiželjna i često imaju puno pitanja. Što je pitanje složenije, to ćete možda više morati da razmislite o njemu pre nego što odgovorite. Nemojte se ustručavati da kažete svom detetu da vam treba malo više vremena da pronađete dobar odgovor. Važno je da ne ignorišete njihova pitanja.
Uključite sve vrste načina i porodica
Kada razgovarate o trudnoći i porođaju, razmislite o tome da ih objasnite na način koji uključuje sve vrste porodica. Podučite decu i o porodicama koje su dobile decu usvajanjem, surogat majčinstvom i medicinski potpomognutom oplodnjom.
Možete objasniti da dok se većina beba stvara kada spe*matozoid iz muškog polnog organa uđe u ženski i susretne jajnu ćeliju u materici, nemaju svi muškarci spe*matozoide i nemaju sve žene va*inu ili matericu. Postoji mnogo različitih načina za izgradnju porodice.
Budite iskreni
Iskrenost je najbolja. Prirodno je smatrati da su ovi razgovori neprijatni, ali to nisu razlozi da ih izbegavate.
Deca koja su odbačena mogu osećati stid ili nelagodu ili mogu da veruju da su njihova pitanja neprikladna ili loša. Ako od vas ne mogu dobiti iskrene odgovore, mogla bi da potraže (i pronađu pogrešne) informacije od druge dece, odraslih ili na internetu.
Vi najbolje poznajete svoje dete i znate s čim može da se nosi. Na primer, ako ostanete iskreni i ne pribegavate bajkama o rodama koje donose decu, možete da pomognete svom detetu da razvije zdrav odnos prema telu, trudnoći i intimnim odnosima.