Veliki deo dana provodimo u obući. Bilo da sedimo, šetamo ili trčimo, udobna obuća nam omogućava da sa lakoćom obavljamo sve svoje aktivnosti.
Obuća ne samo što predstavlja modni detalj, ona pre svega ima ulogu da stopala zaštiti od raznih fizičkih povreda, nečistoća, ali svakako je prioritetno zaslužna za zdravlje naših stopala, ali i skeletnog sistema u celini.
Lepa obuća je svakako dobrodošla, ali ne treba ići na uštrb zdravlja. Neodgovarajući kalup, neadekvatan broj, loša izrada gazišta itekako mogu ostaviti posledice. Žuljevi, pojava čukljeva, krivljenje kičme, su samo neke od njih.
Zato prvenstveno kada biramo obuću moramo znati kako da odredimo koji je za naše stopalo adekvatan broj. Često smo u situaciji da kupimo obuću, misleći da nam je taman, ali kada ih obujemo i boravimo čitav dan u njima, ustanovimo da smo pogrešili.
Evo kako da odredimo adekvatnu veličinu obuće:
Prsti i peta ne smeju da dodiruju ivice gazišta, tj. peta ne sme da stoji na rubu ležišta, kao što ni prsti ne treba da „udaraju“ u ivicu gazišta napred.
Stopalu treba obezbediti malo slobodnog prostora u područiju pete i prstiju, svega nekoliko milimetara, jer prilikom kretanja prsti se pomiču napred, te je stoga bitno obezbediti malo slobodnog prostora.
Isto kao i na dužinu gazišta, jako je bitno obratiti pažnju i na širinu, jer je isto tako bitno da stopalo ne dotiče ni rubove ležišta sa strane.
Prilikom odabira obuće, pogotovo one u kojem provodimo mnogo vremena, prvenstveno trebamo da se vodimo udobnošću. Ukoliko imamo šire stopalo, moramo izabrati odgovarajući model obuće koje neće loše uticati na naša stopala i kičmu.