Razvoj govora kod dece je složen, ali je bitno da se dešava postepeno. Evo šta treba da zna dete sa jednu, a šta sa tri godine.
Svi roditelji se raduju prvim rečima svoje bebe, a kada dođe do njih, vrlo često se pitaju da li ih dobro izgovara, da li zna dovoljno reči za svoj uzrast i slične brige. Prvi razlozi za brigu obično se jave kada deca napune godinu ili godinu i po dana. Međutim, razvoj govora se ne može meriti brojem reči, kažu stručnjaci.
Veruje se da devojčice izgovaraju prve reči sa 9-10 meseci, a dečaci sa 11-12 meseci. Dozvoljena su odstupanja u jednom ili drugom pravcu tokom 4-5 meseci. Može se smatrati normalnim ako dete govori 7-10 reči godišnje, a prihvatljivo je i ako zna samo 3-4 jednostavne reči.
Šta je bitno za dete sa godinu dana?
Kada beba tek uči prve reči, nema aktivan govor, ali ima normalan psihoverbalni razvoj. Na činjenicu da se dete normalno razvija, uprkos nedostatku govora, ukazuju i ovi faktori:
Razume značenje jednostavnih reči, zna da nazove predmete i igračke. Na primer, ako mu tražite medveda, on će vam dodati medu, a ne zeca.
Ispunjava jednostavne zahteve poput ‘daj’, ‘uzmi’, ‘donesi’.
Reaguje na vaša upozorenja poput ‘ne’ ili ‘ne diraj to’.
Odaziva se na svoje ime, razume da se njemu obraćate.
Čita emocije, intonaciju i gestove roditelja.
Zna da maše.
Koristi gest pokazivanja.
Izražava emocije.
Igra se sa odraslima.
Uspostavlja kontakt očima.
Hvata male predmete sa dva prsta.
Stavlja prstenove na piramidu (igračku).
Pomaže vam kada mu skidate odeću.
Drži kašiku u šaci.