Partnerski odnos je nešto na čemu uvek treba da se radi, kako bi rastao i razvijao se. Međutim, ponekad ljudi dođu do tačke kada ne znaju da li je bolje “ostati ili odustati”. Prisećaju se kako im je nekada bilo lepo u vezi, koliko su nekada ulagali u zajedništvo, pa im je teško da se odreknu te “iluzije prošlosti”.
Psiholog i psihoterapeut Ksenija Mijatović otkriva kako da znate kada je dosta i kada je vreme za drastičnije promene, pa možda čak i raskid veze/braka:
– Veoma često, usled straha da ostanemo sami, ne želimo da pogledamo u svoje odnose i kakvi su oni zaista – navodi psiholog i psihoterapeut Ksenija Mijatović i dodaje da se u takvim situacijama “gubi kompas” i postavlja pitanje, kakav partnerski odnos ustvari želimo i što je najvažnije da li smo mi u suštini zadovoljni svojim emotivnim životom i svojim partnerskim odnosom.
– Ne zaboravite da je za sve potrebno dvoje, osim za kraj. Za kraj je dovoljna jedna osoba i jedna odluka. Ipak, neki odnosi su vredni truda i pokušaja da se poprave. Prvi korak je da prestanemo da se “kuvamo” u našem partnerskom odnosu kao žaba, i da konačno napravimo iskorak. Pa kako god – ističe Ksenija i otkriva na šta to treba da obratite pažnju:
- Kada vam odnos donosi više bola i nezadovoljstva, nego radosti i zadovoljstva.
- Ako ste češće “u prošlosti” i sećanjima kako je nekada bilo u odnosu na sadašnjost.
- Ako ostajete tu gde jeste u nadi da će se “stvari promeniti” i da će se partner promeniti, “jer nekada je svega toga bilo”.
- Ako konstantno pravdate (opravdavate) postupke vašeg partnera, koji vas uznemiruju ili nanose bilo koji oblik patnje (psihološki, emotivni).
- Ako osećate da stagnirate u tom odnosu i osećate da vaš odnos ne pruža mogućnost rasta za oboje – vreme je za promenu.
- Ako vaše potrebe nisu čute, uvažene i zadovoljene.
- Ako vidite da vaš partner/partnerka ne ulaže trud u vaš odnos.
- Ako se vaše granice narušavaju u kontinuitetu.
Preuzeto: informer.rs
Foto: Shutterstock