Cilj je korekcija medicinskog sistema, tako da se zdravlje pacijenta postavi iznad profita. U međuvremenu, na nama, kao pacijentima, ostaje da izbegnemo uključivanje u ‘predozirane’ mase. Ukoliko, uprkos zdravom načinu života, imate neki zdravstveni problem, sledi nekoliko predloga za sledeću posetu lekaru:
1. Ne tražite reklamirane lekove – Kada zatražite lek koji ste videli da se reklamira na televiziji ili negde drugde, lekari ih prečesto odmah prepisuju. Dani su dugi, pacijenata je puno, a iscrpljenost lekara je realna.
2. Razmislite o alternativi – Pre nego što počnete sa lekovima, razmislite da li postoji neki način ishrane, vežbi ili promena u stilu života koju biste mogli da oprobate? Mnoge učestale tegobe mogu da se olakšaju i leče promenom životnog stila. Ukoliko vaš lekar odbija mogućnost bilo kakve terapije osim medikamenata, vreme je za promenu lekara.
3. Možda je vreme najbolji lek – Može li se ovo rešiti vremenom i koliko dugo će trajati, dobra su pitanja.
4. Istražujte – Internet je krcat pogrešnim informacijama o lekovima, no jedna od velikih prednosti je to što postoji mogućnost da se pronađu originalni članci uvaženih medicinskih časopisa, sa informacijama o efikasnosti brojnih terapija bez lekova. Ako nađete ubedljive studije, posavetujte se o njima sa svojim lekarom.
5. Ne uzimajte lekove za trivijalne tegobe – Male neugodnosti su deo ljudskog iskustva. Ne dajte da vas zavede podmuklo huškanje farmaceutskih kompanija.
6. Razmislite o prirodnim preparatima – Preparati na bazi biljaka mogu biti veoma delotvorni u terapiji mnogih zdravstvenih tegoba.
Konačno, važno je naglasiti da su i farmaceutski lekovi izuzetno važni. Milioni ljudi, koji boluju od side, agresivnih oblika raka, po život opasnih alergijskih reakcija i tako dalje, živi su zahvaljujući sintetičkih lekova. Ako stručnjak smatra da vaše stanje zahteva prepisani medikament, pitajte zašto i pažljivo slušajte, ne odbijajte ih refleksno odbijati!
(huffingtonpost.com)
Preuzeto: srbijadanas.com