Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Kako letnje vrućine utiču na internet signal u vašoj kući i šta da uradite da rešite taj problem

Svi uređaji imaju optimalni opseg temperatura na kojima mogu da rade, a kada temperatura postane previše niska ili previše visoka počinju da “štucaju”.

I pored toga što se poslednjih dana letenje temeperature sve češće smenjuje kišno vreme, sasvim je sigurno da ćemo u narednom periodu videti još vrelih dana. Visoke temperature, same po sebi, ne mogu da utiču na prostiranje Wi-Fi signala u i oko vaše kuće, ali ipak postoji mogućnost da letnja vrelina može da dovede do opadanja brzine internet protoka.

Svi elektirčni uređaji, uključujući i vaš Wi-Fi ruter, imaju optimalni opseg temperatura na kojima mogu da rade. Kada temperatura postane previše niska ili previše visoka, uređaji počinju da usporavaju, rade “isprekidano” (“seckaju”) ili prestaju sa radom.

Tako nešto ste mogli da primetite ukoliko ste nekada ostavili svoj pametni telefon na suncu ili na snegu. U tim situacijama uređaj može da prestane da reaguje na dodir ili sa se sam isključi dok se ne ugreje ili ne ohladi. Isto može da se dogodi i sa Wi-Fi ruterom u ćošku vaše sobe.

Većina proizvođača svoj hardver konstruiše tako da može da izdrži rad na temperaturama do +40 stepeni Celzijusa. Većina standardnih Wi-Fi rutera radi u temperaturnom opsegu između +10 i +45 stepeni Celzijusa.

Ukoliko se ruter nalazi blizu prozora, direktno izložen sunčevoj svetlosti, sasvim je moguće da je to razlog njegovog “isprekidanog” rada, opadanja brzine internet protoka ili potpunog prestanka rada.

Ako primetite da vam je ruter topliji nego obično, to će skoro sigurno uticati na internet signal i vašem domu. Rešenje problema je, svakako, pomeranje rutera na mesto gde neće biti direktno izložen sunčevoj toploti i svetlosti.

Važno je samo da obratite pažnju da ruter ne stavljate u bilzini drugih tehničkih uređaja (npr. iza televizora), koji se takođe greju, ali ni u neku policu ili u neki “zabačeni” ćošak stana gde bi pregrade ili zidovi mogli da budu prepreke koje će ometati signal, niti blizu predmeta kao što je akvarijum.

Ono što se u slučaju pregrejavanja rutera ne preporučuje je njegovo isključivanje iz struje i/ili sa mreže, budući da internet provajderi, s vremena na vreme, ažuriraju firmver svoje opreme, pa u tom slučaju, vaš ruter ne bi mogao da dobije najnoviji apdejt.

(Telegraf.rs)

Tagovi:
Pročitajte još: