Pre svega, nemojte terati decu da jedu zdraviju hranu. To je kontraproduktivno. U hrani treba opušteno uživati. Ako dete oseća da ga terate, njegov organizam će oslobađati hormone stresa, počeće da povezuje hranu sa neprijatnim osećanjem, što je dobar način da stvorite kod njega doživotnu averziju prema hrani. Morate ga pažljivo podsticati. Na primer, servirajte mu jelo koje voli sa porcijom povrća…
Zamolite dete da pojede malo povrća koje ste dodali uz njegovo omiljeno jelo. Nemojte se ljutiti ako ne pojede svo povrće iz tanjira. Ali, nemojte mu ni dosipati glavno jelo, kako biste ga naterali da pojede povrće. Glad može da bude dobar podsticaj. Ako je dete gladno, a nema više glavnog jela, poješće povrće.
Jedna od tipičnih grešaka za stolom je ona kada roditelj kaže detetu: “Nećeš dobiti desert dok ne pojedeš povrće.” Možda to može da “upali” nekoliko puta, ali ono što u stvari radite je da od deserta pravite nagradu, a od povrća kaznu. To će imati dugotrajne negativne posledice. Umesto toga, kažite: “Prvo ćemo da pojedemo povrće, a posle ćemo da pređemo na desert.” Razlika u pristupu je velika: na ovaj način pokazujete detetu pravilan redosled stvari, a ne vrednujete (ne favorizujete) nijednu vrstu hrane.
Kako odvratiti decu od „brze hrane”?
Nemojte takvu vrstu hrane unositi u kuću. Na taj način ćete poboljšati kvalitet ishrane cele porodice. To ne znači da vaše dete nikako ne sme da pojede nešto slatko na primer. Ali, počastite ga slatkišem van kuće, nemojte da zatrpavate kuću slatkišima.
Sa tinejdžerima je problem malo veći, jer oni sa društvom odlaze u restorane brze hrane i teško ih je kontrolisati. Zato treba da uložite energiju tamo gde možete da kontrolišete njihovu ishranu, dakle kod kuće.
Smanjite gledanje televizije. Ono je, verovatno, pogubnije od igranja video igrica, jer dok gledaju tv, deca ne samo da sede, već obično nešto i grickaju, a istovremeno su izložena reklamama za brzu hranu. Umesto toga, stvorite kreativnu igraonicu. Na primer, pustite muziku i igrajte sa detetom.
Kako da podstaknete dete da redovno vežba?
To zavisi od uzrasta deteta. Za decu mlađeg uzrasta potrebno je da osmislite fizičku aktivnost koja će im biti zabavna. Ponekad je vrlo jednostavno podstaći dete da se kreće. Jednostavno, odvedite ga u parkić da se igra sa drugom decom. Sa starijom decom ćete možda morati više da se trudite. Trebalo bi da u ove aktivnosti uključite celu porodicu. Na primer, umesto da posle obilnog obeda svi sednete da gledate tv, idite u šetnju. Šetnja je dobar način za sagorevanje kalorija i poboljšanje zdravlja kardiovaskularnog sistema…
Preuzeto: Zdravahrana.com