Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Kako poboljšati pamćenje?

mozak

Vremenom, naše pamćenje slabi, posebno ako se ne vežba na razne načine. Bilo kroz fizičku ili mentalnu aktivnost. Pamćenje zavisi od stanja i vitalnosti mozga, ali i od načina života, ishrane i koliko se krećete.

Evo nekoliko jednostavnih načina da poboljšate svoje pamćenje.

Pazite šta jedete

Poznato je da su određene namirnice hrana za mozak, ali i određene namirnice utiču na njegovo kvarenje. Ovde se radi o šećeru, koji u prevelikoj količini nije dobar za zdravlje, ali utiče i na pamćenje. Umesto toga, jedite hranu bogatu antioksidansima, ali i voće i povrće bogato vitaminima. U ishranu uvedite sirovi kakao ili crnu čokoladu sa visokim procentom kakaa, što je odlično za zdravlje mozga, ali i izaziva sreću i smanjuje stres.

Pazite šta pijete

Nije važna samo hrana, tečnost koju unosite u organizam takođe igra veliku ulogu u očuvanju vašeg pamćenja. Pre svega, treba izbegavati alkohol jer kada se konzumira u velikim količinama negativno utiče na mozak, a može da ošteti i neuronsku strukturu mozga, hipokampus, koji stvara nova sećanja i vraća stara. S druge strane, pokušajte da povećate dozu kofeina ili zelenog čaja, koji deluju kao stimulansi.

Trenirajte svoj mozak

Uvek je dobro naučiti nešto novo. Naučite da svirate gitaru, pišete poeziju ili nešto što nikada ranije niste radili. Na taj način će vaš mozak raditi bez prestanka, a poboljšaće se i vaše pamćenje. Ne zaboravite da stalno ponavljate i poboljšavate ono što ste naučili. Osim toga, ne zaboravite da je uvek važno vežbati mozak i rešavati razne zagonetke, rebuse i ukrštene reči. Čak i neke aplikacije ili igre na vašem mobilnom telefonu mogu biti korisne za razmišljanje.

Vežbajte

Osim što vežba utiče na telo, utiče i na mozak. Dok vežbate, često morate da razmišljate o izvođenju same vežbe, o pokretu, o tome koju ruku i nogu koristite ili kako da održite telo mirno. Osim toga, fizička aktivnost povećava protok kiseonika do mozga i smanjuje rizik od bolesti poput dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti koje mogu dovesti do gubitka pamćenja. Čak su i razne studije pokazale da vežbanje i bilo koja aktivnost mogu poboljšati rast i razvoj mozga. Vežbanje u srednjim godinama smanjuje rizik od demencije. Probajte hodanje, trčanje, planinarenje, plivanje, ples i uvek možete da vežbate sa trenerima u fitnes centrima ili na mreži u svom domu

Spavajte

Iako zvuči tako jednostavno, mnogi ljudi imaju problem sa spavanjem, a nedostatak sna onda utiče na mnoge funkcije u telu. Poželjno je spavati najmanje sedam do osam sati svake noći. Upravo san je važan za pamćenje i učenje. Ako imate problema sa nesanicom, smanjite dozu kofeina i zaboravite na ekrane pre spavanja. Umesto toga, možete čitati i održavati svoj mozak aktivnim.

Smanjite nivo stresa

Stres je tihi ubica današnjeg doba, a kao što utiče na sve radnje tela, utiče i na mozak. Hronični stres uništava moždane ćelije i oštećuje pomenuti hipokampus.

Družite se

Druženje sa prijateljima smanjuje stres i depresiju, što može uticati na budući gubitak pamćenja. Iako se čini kao mnogo koraka, ovo su svi veoma korisni saveti za poboljšanje vašeg pamćenja. Jednostavno počnite da primenjujete ove metode u svojim svakodnevnim aktivnostima i vaše telo i mozak će biti stalno aktivni i bićete mnogo srećniji u budućnosti.

Tagovi:
Pročitajte još: