Tikovi su nagli, iznenadni, nevoljni pokreti grupe mišića koji se javljaju nekontrolisano. U njih se ubrajaju žmirkanje, treptanje, namigivanje, izvijanje vrata, podizanje ramena, nakašljavanje, uzdisanje…
Šta uzrokuje tikove?
Mogu biti vrsta odbrambenog mehanizma, a mogu se javljati kao navika, posle imitiranja sličnih pojava kod odraslih. Takođe, mogu imati i organsko poreklo, pre svega kao posledeca pojedinih preležanih bolesti.
Najčešće objašnjenje tika je: tik je telesni odraz psihičkog problema koji treba otkriti kako bi se nevoljni pokreti eliminisali. To je istovremeno i najteže jer su strahovi, patnje, zbunjenost i druga emocionalna stanja uglavnom prikriveni. Dete može, zbog nečega biti “izbačeno iz ravnoteže” – od ljubomore prema drugarici, osećaja da mu roditelji ne poklanjaju dovoljno pažnje, straha od polaska u školu, neuspeha u bavljenju sportom, razvoda roditelja… do gubitka neke bliske osobe ili kućnog ljubimca. Naravno, nisu sve osobe podjednako osetljive i ne doživljavaju okolinu na isti način. Zato neko reaguje tikom a neko ga nikada ne dobije.
Kako prepoznati tikove?
Prosti motorni tikovi uključuju žmirkanje, trzanje vratom, sleganje ramenima i pravljanje grimasa licem. Prosti glasovni tikovi uključuju kašljucanje, šmrktanje, šištanje.
Složeni motorni tikovi uključuju udaranje samog sebe, skakanje i cupkanje. Složeni glasovni tikovi uključuju ponavljanje određenih reči i ponekad upotrebu socijalno neprihvatljivih (često pogrdnih) reči.
Koliko često se tikovi javljaju?
Postoje velike varijacije u jačini tikova. Najrasprostranjeniji oblik tika i najčešći u uzrastu od četiri, pet godina su: žmirkanje, pravljenje grimasa ili trzanja glavom.
U nekim slučajevima tikovi se pojavljuju samo jednom dok se kod drugih naizmenično gube i pojavljuju tokom više meseci.
Kako pomoći detetu koje ima tikove?
- Kod tikova ne pomažu kazne, batine, ucene, preterana zabrinutost.
- Naječšći uzroci su preopterećenost deteta i neko emocionalno stanje. Zato pomaže da učvrstite vaše rituale, pronađite porodičan ritam.
- Proniknite koje emocijonalno raspoloženje prethodi tiku i kada se tik javlja. Tada pokušajte da predupredite tik (skretanjem pažnje na nešto drugo) ili da eliminišete sadržaje koji su doveli do tika.
- Pokažite detetu kako izgleda drugo dete koje ima tikove ili probajte da mu pokažete u ogledalu kako to izgleda
- Pomaže zaokupljenost sportom, hobijem, muzikom, društvom…, ukoliko ne preterate.
- Rasteretite dete obaveza i stresnih situacija. Pokušajte da mu priuštite mirnu porodičnu atmosferu, mnogo vašeg vremena i pažnje.
Preuzeto: Yumama.com