fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Kako prepoznati prave informacije o zdravlju!?

Stalno smo bombardovani vestima o zdravlju od kojih bi mnoge mogle da se podvedu pod pojam poluistine, dok neke spadaju u domen izmišljotina. Jednog dana čitamo da je zdravo jedno, drugog dana nešto sasvim drugo. Na internetu se vodi pravi mali rat protiv lažnih vesti.

A za raskrinkavanje takvih vesti angažuju se i posebne službe koje proveravaju činjenice. Fejsbuk je npr. preduzeo korake da ograniči količinu pogrešnih informacija i angažovao je nekoliko „proverivača“, kao što su Snopes, PolitiFact, the Associated Press, FactCheck.org and ABC News.
Međutim, može se postaviti i pitanje kredibiliteta ovih „proverivača informacija“, piše na svom sajtu poznati dr Merkola. Teško je odrediti šta je 100% tačno, posebno kada je o zdravlju reč, ako nemate dubinski uvid u temu ili naučno istraživanje, ako ne sagledate problem sa više strana, što nije uvek slučaj. 
Univerzitet Kardif je otišao korak dalje i na svom sajtu ponudio besplatan onlajn kurs (MOOC – Massive Open Online Course) kako bi pomogao ljudima da pronađu pouzdane informacije o zdravlju.  

Jednostavna provera: ko je sponzor istraživanja
Istraživanja na polju zdravlja predstavljaju veliki biznis. Vođa onlajn kursa Fiona Morgan, profesorka istraživačkih metoda Fakulteta zdravstvenih nauka Univerziteta Kardif, kaže da prilikom potrage za pravim informacijama prvo treba obratiti pažnju na to da li je neko istraživanje sponzorisano. „Ako jeste, trebalo bi otkriti ko je spoznor, da li reč o konfliktu interesa. Veoma često istraživanja sponzorišu grupe koje imaju interes da poverujete da dobijate prave informacije. Želimo da pomognemo ljudima da razumeju zašto nisu svi dokazi dobri i zašto treba biti selektivan u odabiru informacija. Ljudi obično dobijaju ideje o zdravstvenim istraživanjima iz medija, a često se dešava da te informacije ne budu sasvim tačno prikazane, jer je reč o kratkim saopštenjima koja ne mogu da na pravi način osvetle višeslojna istraživanja.“

Dakle, kada čitate vesti o zdravlju na internetu, budite oprezni, ne uzimajte sve zdravo za gotovo i najpre posećujte proverene sajtove.

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: