Mnogi koji sede na poslu a imaju klasično radno vreme od 9 do 17 časova žale se da su se ugojili i da ne znaju šta da pojedu kao užinu na poslu. Evo nekoliko predloga užina koje imaju manje od 200 kalorija, koje će vas zasititi i obezbediti potrebne hranljive sastojke.
Istraživanja pokazuju da treba jesti svaka četiri sata kako bi metabolizam bio zaposlen, a nivo energije visok. Umesto da jedete nezdrave namirnice na poslu, planirajte unapred i spremite sebi hranljivu užinu koju lako možete da ponesete u tašni.
Integralne galete sa kikiriki puterom
Nekoliko integralnih galeta, na primer od mešavine žitarica (pirinčane, ražane i sl. ili nekih drugih koje vam se dopadaju) sa 1 kašikom kikiriki putera su savršena užina. Energetska vrednost im je oko 200 kalorija, ima i 2 grama dijetnih vlakana, a kombinacija složenih ugljenih hidrata i proteina pomaže u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi i daje vam osećaj sitosti.
Voće
Izbor je veliki: jabuka, banana, kruška ili neko drugo voće koje volite i kojem je sezona. Voće je bogato hranljivim sastojcima i dijetnim vlaknima, pruža raznovrsnost kada su ukusi u pitanju, a sadrži malo kalorija: prosečna voćka ima oko 70 kalorija. Ako uz voćku popijete jogurt sa malim procentom mlečne masti, unećete u organizam proteine, kalcijum i vitamin D. Kombinacija proteina i vlakana pomoći će vam da ne jedete šta stignete, jer će vam dati osećaj sitosti.
Kokice sa parmezanom
Tri i po šolje kokica pospite sa 2 kašike narendanog parmezana. Ovo je zanimljiva kombinacija ukusa koja vam sa malo kalorija (150) podiže nivo energije i raspoloženje.
Koštunjavo voće
Umesto nezdravih grickalica, izaberite koštunjavo voće. Ono je bogato zdravim mastima, ali je bogato i kalorijama, 30 g. Sadrži oko 170 kalorija. Zato nemojte da preterujete sa koštunjavim voćem, već izmerite tih 30 grama (na primer, to je oko 24 badema) i grickajte ih u trenutku kad vam se javi glad (obično oko 3 po podne). Bademi i drugo koštunjavo voće (orasi, lešnici…) su prirodan izvor vitamina E, kalcijuma, magnezijuma, kalijuma, a bogati su i proteinima i dijetnim vlaknima.
Instant ovsena kaša
Kada ste u gužvi na poslu a želite da pojedete nešto toplo, preporučujemo vam instant ovsenu kašu bez šćera (različite vrste postoje u prodavnicama zdrave hrane) kojoj možete dodati suvo grožđa, cimet, muskatno orašče. Ovsena kaša je bogata vlaknima, pomaže u snižavanju holesterola i rizika od srčanih oboljenja.
Integralne lepinjice sa humusom
Humus se pravi od nauta, koji je odličan izvor rastvorljivih vlakana. Rastvorljiva dijetna vlakna pomažu u snižavanju holesterola i rizika od srčanih bolesti. Dve kašike humusa namažite na 3 integralne lepinjice.
Energetske štangle (bar)
Ako vam se jede nešto slatko a zdravo, izaberite neku energetsku štanglu bez šećera napravljenu od prirodnih sastojaka, kao što su urme, badem, orasi, brusnice. Ovakve štangle su bogate dijetnim vlaknima, vitaminima i mineralima, sadrže malo natrijuma i u proseku negde oko 200 kalorija.
Povrće sa prelivom
Iseckajte šargarepu, celer, paraajz, krastavac (izaberite povrće koje volite i kojem je sezona) pa ponesite na posao za užinu. Povrće je bogato vlaknima i vodom. Ako ne volite da jedete samo sirovo povrće, dodajte mu 3 kašike humusa (70 kalorija), salsu (10 kalorija) ili neki drugi preliv za salatu koji ima malo kalorija, masti i natrijuma (soli).
Preuzeto: Zdravahrana.com