Mnogima je prva stvar na koju ujutru pomisle – kafa. Ogromna većina je pije veoma često, pa zato nije loše znati nekoliko stvari koje nam mogu pomoći da ovaj (ne)obavezni napitak učinimo zdravijim.
Koristite organsku kafu?
Kafa, nažalost, spada u poljoprivredne kulture koje se najviše tretiraju hemikalijama. U konvencionalnoj proizvodnji kafe, po hektaru se upotrebi skoro 280 kg veštačkih đubriva. Kad popijete kafu, unosite i ostatke hemikalija koje doprinose mnogim zdravstvenim tegobama. Tokom vremena, redovna šolja-dve koju pijete dovodi do nagomilavanja toksina. Zato je veoma važno da izaberete organsku kafu, čime ćete sebi obezbediti znatno zdravije zadovoljstvo.
Zamenite mleko boljom varijantom?
Mleko se veoma često dodaje u kafu. To izgleda nedužno – ali da li zaista želita da u svojoj kafi imate hormone rasta, antibiotike, pesticide (sve se to, nažalost, nalazi u konvencionalno proizvedenom mleku)?
Učinićete kafu zdravijom ako izostavite mleko. Ili, ako možete, nabavite organsko mleko ili pavlaku. Druga varijanta je da koristite sojino, pirinčano, bademovo, kokosovo ili neko drugo biljno mleko kojih sada ima u prodaji.
Izbegnite rafinisani šećer
Većina ljudi koji paze na svoje zdravlje izbegava rafinisani šećer, ali često prave izuzetke kada se radi o jutarnjoj kafi. Međutim, rafinisani šećer je često GMO porekla i nije dobar za one koji imaju problema sa želucem ili jetrom.
Zasladite kafu organskim smeđim šećerom od šećerne trske, ili niskoglikemijskim šećerom kao što je kokosov šećer, a poželjno je da dodate u kafu i malo cimeta, koji će umeriti brzinu podizanja nivoa šećera u krvi.
Smanjite kiselost
Jedna od glavnih stvari koje mogu da budu problematične u kafi je njena kiselost. To možda i neće biti problem ako se naša ishrana zasniva na alkalotvornim namirnicama (sveže povrće i voće), ali ako u našoj ishrani preovlađuju žitarice i belančevine životinjskog porekla, onda je kafa dodatno opterećenje.
Da smanjite kiselost kafe, kuvajte je sa vodom koja ima veći nivo alkalnosti (ima nekoliko vrsta u prodaji). Ako u kafu dodate malo običnog putera, ili kokosovog ulja, oni će takođe smanjiti njenu kiselost.
Smanjite negativne efekte kofeina
Upravo je kofein ono što većina nas voli u kafi. Ali, on veštački stimuliše naše nadbubrežne žlezde, što doprinosi njihovoj iscrpljenosti na duže staze. Ironija je da mi koristimo kofein da dobijemo energiju i kratkoročno on tako i deluje, ali nas na duže staze ostavlja hronično umornim pa moramo da pijemo sve više i više kafe da postignemo isti efekat, a ponekad i bez ikakvog efekta.
Ipak, nešto može da se uradi da se smanji iscrpljiivanje nadbubrežnih žlezda a da se ne žrtvuje uživanje u kafi. Mogu se upotrebiti adaptogene biljke koje pomažu da se uspostavi ravnoteža nadbubrežnih žlezda. Istovremeno, ove biljke smanjuju efekat iscrpljenja adrenalina koji se javlja pri redovnom konzumiranju kafe. Možete, na primer, da u kafu dodate malo reiši gljive u prahu ili neke druge medicinske biljke. Ako ste preterivali sa kafom, potrebno je da pomognete svom hormonalnom sistemu da normalizuje lučenje adrenalina.
Preuzeto: Zdravahrana.com