Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Kamilica za opuštanje

U tradicionalnoj medicini, kamilica se odavno preporučuje za smirenje i za bolji san. Istraživači Univerziteta Pensilvanija su prvi na naučni način ispitali taj efekat.

U jednom proučavanju iz 2009, autori su uporedili rezultate standardizovanih testova namenjenih da se izmeri poremećaj pod nazivom opšta anksioznost (GAD). U periodu od 8 nedelja, jedna grupa ispitanika je primala placebo, dok je druga uzimala kapsule kamilice, priređene na farmaceutski način. Nakon toga, ispitanici su testirani da bi se izmerile promene simptoma u tom periodu. Ispitanici koji su uzimali kamilicu doživeli su opadanje simptoma anksioznosti, a ispitanici su te promene okarakterisali kao “klinički značajne i statistički značajne”.

Kamilica je sredstvo za spavanje
Mnogi od nas su se uverili da je čaj od kamilice umirujujući čaj, koji pomaže da se opustimo i izaziva osećaj pospanosti kad dođe vreme za spavanje; to delovanje se može objasniti njegovim blagim sedativnim efektom. Iako istraživanja nisu potvrdila da postoji povezanost između konzumacije čaja od kamilice i pospanosti kod ljudi, postoje proučavanja na životinjama koja ovo podržavaju. Na primer, jedno japansko proučavanje na pacovima kod kojih je bio ometen san potvrdilo je da im je kamilice pomagala da zaspe isto koliko i sredstva za smirenje. Kamilica takođe poseduje antiinflamatorna svojstva koja mogu pomoći da zaspimo ukoliko postoje otoci i upale povezani sa alergijama. 

Kamilica i depresija

U jednom članku o depresiji i nesanici, koji se pojavio u časopisu Journal of Affective Disorders, autori su zaključili da osobe koje pate od nesanice imaju veoma visok rizik da u jednoj do tri naredne godine dobiju dijagnozu depresija. Naravno, uznemirenost je takođe značajno povezana sa depresijom. Prema rezultatima objavljenim na veb sajtu healthyplace.com, utvrđeno je da je oko 85 % depresivnih pojedinaca istovremeno i uznemireno/anksiozno. Učestalost strepnje i nesanice tokom depresije ukazuje da bi redovno konzumiranje čaja od kamilice može da pomogne da se neki od tih simptoma ublaže.

Dugoročni efekti kamilice
Za razliku od nekih suplemenata, koji deluju samo tokom nekoliko sati, izgleda da kamilice ostaje, ili bar deluje, u organizmu relativno dugo. Jedno proučavanje objavljeno 2005. u Journal of Agricultural and Food Chemistry proučavalo je urin dobrovoljaca koji su svakodnevno pili kamilicu tokom dve nedelje. Otkriveni su povišeni nivoi hipurata, antiinflamatorne supstance, kao i glicina, koji pomaže da se opuste mišićni grčevi. Čitave dve nedelje nakon što su dobrovoljci prestali da konzumiraju kamilicu, ove dve supstance su i dalje zadržale merljive nivoe. 

OPREZ!
Ako ste alergični na starčac/oštriš, (Jacobaea vulgaris, syn. Senecio jacobaea) tj. ako vam on izaziva kijavicu ili suze, budite oprezni sa kamilicom, jer ona pripada istoj porodici biljaka i mogla bi da izazove slične alergijske reakcije. 

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: