Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Kampanja protiv iskorišćavanja dece preko interneta: #Reci ne!

Ministarstvo unutrašnjih poslova u saradnji sa policijama u regionu i Europolom sprovelo je kampanju #Reci ne! koja ima za cilј da deci ukaže na opasnosti i posledice koje mogu proizaći iz komunikacije sa nepoznatim lјudima na internetu. Uzevši u obzir prilično poražavajuću statistiku koja ukazuje na ovaj rastući problem, neizbežno je preduzeti sve potrebne mere kako bi se deca zaštitila.

MUP kampanja

Kako se navodi na sajtu UNICEF-a, svaki treći učenik tokom poslednjih godinu dana, doživeo je neko uznemirujuće iskustvo na internetu, a najveći broj dece koja su doživljavala uznemirujuća iskustva je u uzrasnoj grupi 13-14 godina.

Takođe, više od dve trećine dece i mladih (74%) ima profil na nekoj društvenoj mreži ili platformi za igranje video-od toga, 41% njih uzrasta 9-10 godina, kao i 72% njih uzrasta 11-12 godina kaže da ima profil, iako je minimalna starosna granica, propisana od strane društvenih mreža, obično 13 godina.

Učenici provode na internetu, u proseku, više od 3 sata dnevno, najstariji i do 4 i po sata, dok dve trećine njih vikendom provodi između 4 i 7 sati, pokazalo je istraživanje EU Kids Online, dok rizično ponašanje na internetu odlikuje od 13% do 51% ove grupe, u zavisnosti od vrste ponašanja. Reč je najčešće o deljenju ličnih podataka, „prijateljstvima” na društvenim mrežama i kontaktima (najpre preko internet, a kasnije i uživo) sa nepoznatim osobama, koje se skrivaju iza lažnog identiteta. Najčešće, seksualno zlostavlјanje dece na internetu, ostavlјa dalekosežne i teške posledice po žrtvu, koja mora živeti sa svešću da fotografije i video snimci, dobijeni zloupotrebom poverenja, mogu u svakom momentu kružiti internetom i biti dostupni svima.

S tim u vezi, važno je sistematski raditi na senzibilisanju učenika i osvešćivanju negativnih posledica digitalnog nasilja. Učenici 7. i 8. razreda osnovne škole predstavljaju najrizičniju uzrasnu grupu, pa bi trebalo preventivne mere pojačati upravo u ovom uzrastu. Takođe, neophodno je ohrabrivati ih da se u ovakvim situacijama obrate za pomoć i podršku odraslima, bliskim osobama od poverenja, stručnim saradnicima i nastavnicima u školi.

Važno je znati!

#Reci ne!

 

Tagovi:
Pročitajte još: