Dok su delovi južne Evrope pogođeni toplotnim talasima, neki turisti u otmenom primorskom letovalištu na flamanskoj obali Severnog mora radije uživaju na temperaturi od 25 stepeni u julu.
– Kada razmišljamo o klimatskim promenama i mnogim klimatskim događajima u Grčkoj, ponekad pomislimo da ne moramo uvek da idemo daleko da bismo se sjajno odmorili – rekla je turistkinja iz Belgije.
Ako se ne zaustavi trend porasta globalne temperature, užareni klimatski pojas širiće se sve više s juga ka severu, i tako Severno more učiniti utočištem za turiste kojima je potrebna svežina. Belgijska obala mogla bi biti Francuska rivijera sutrašnjice kao posledica klimatskih promena.
– Lijež bi mogao na kraju veka da ima klimu Tuluza, bila bi to prijatna mediteranska klima. Ali morskoj vodi u Engleskom kanalu biće potrebno mnogo duže da se zagreje, tako da nećemo imati vodu kao u Mediteranu sa 27 ili 28 stepeni – rekao je Ksavije Fetuajs, klimatolog sa Univerziteta u Liježu.
Ipak dalje na sever, Belgija ima znatno manje sunca od Mediterana, što bi moglo da uspori njene turističke ambicije. Drugi izazov je erozija obale i porast nivoa mora, a to bi znatno narušilo prejzaž priobalja.