Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Klimaks kod muškaraca

Ulaskom u zrele godine kod muškaraca se smanjuje lučenje hormona testosterona, tako da i oni prolaze kroz klimaks slično ženama, koji se zoveandropauza.

Funkcija testisa se usled starenja polako smanjuje. Tegobe koje prate funkcionalno iscrpljivanje testisa zavise od brzine, a delimično i od uzroka prestanka funkcije testisa. Najviše zavise od brzine smanjenja sekrecije hormona.

Uzrok

Smanjenje funkcije testisa se dešava između 45. i 65. godine. Glavni uzrok je starenje, a brzina razvoja sindroma u mnogome zavisi od načina života, stalne konzumacije alkohola, pušenja i stresa. Testisi imaju dve funkcije. Produkuju hormon testosteron – sekretorna funkcija i proizvode spermatozoide – reproduktivna funkcija. 

Sa muškarcima nije tako. Iako ih ne mimoilaze promene koje prate starenje, u ovom periodu života ne snalaze se najbolje. Simptomi koje osećaju drugačiji su nego kod žena, sporije se razvijaju i uočavaju, a i medicinski su manje proučavani, pa otuda i često mišljenje, da muški klimaks ne postoji. Muškarci su zbog toga skloni da promene koje uočavaju na sebi i u sebi tumače svim drugim, samo ne biološkom istinom da ulaze ili prolaze kroz period takozvane andropauze. 

Andropauza se karakterise padom obe funkcije testisa. Smanjuje se količina testosterona, broj spermatozoida, kao i njihova pokretljivost. Razvoj simproma je posledica slabije snabdevenosti testisa kiseonikom, što je posledica sklerotičnih promena na krvnim sudovima. Zbog poremećaja cirkulacije, testisi nemaju dovoljno kiseonika što se odražava najviše na poremećaj metabolizma belančevina i seksualnih steroida.

Andropauza se razvija u toku dužeg vremenskog perioda. Postepeno i neprekidno raste nivo FSH (folikulostimulirajući hormon) paralelno sa padom obe funkcije testisa. Nivo testosterona stalno pada, smanjujući metabolizam proteina, što se najviše ispoljava na koži i mišićima, koji postaju atrofični. Razvija se osteoporoza, jer se minerali iz kostiju više gube nego što se nadoknađuju. Mišići troše sve manje energije tako da se kalorije više koriste za taloženje masnog tkiva, pa se u ovom perioda muškarci lakše goje. Adenohipofiza više luči hormone FSH, LH, ACTH i TSH.

Tegobe

Prvi znaci obično se u nagoveštaju osećaju posle četrdesete godine. To su osećaj smanjenja vitalnosti i ukupne životne energije, snage mišića, blagi pad efektivne funkcije. Kosti postaju krtije, salo se taloži pogotovo na stomaku, vid i sluh polagano slabe, kosa se proredjuje. I psiha se menja, a raspoloženja osciliraju od tuge i nespokoja do depresije. 

Muškarci, najčešće stariji od pedeset godina, mogu imati različite tegobe. Mogu da se žale na zaboravnost, osećaj straha, depresju, rasejanost, nemogućnost koncentracije, opadanje pažnje i pamćenja. Nekada loše spavaju, kratko i imaju teške snove. Slično ženama, mogu imati navale vrućine, zatim postaju slabije pokretljivi, smanjuje im se libido i potencija. Ne retko se javljaju lekaru sa smetnjama od strane srca. Žale se na osećaj lupanja i preskakanja srca i bolove u grudima, koji liče na anginozne.  

Pri pregledu se dobija oskudan nalaz. To su obično gojazniji muskarci. Nekada je gojaznost opsteg tipa, a nekada se masne naslage nalaze slično kao kod žena. EKG je uglavnom normalan, ponekad sa po kojom ekstrasistolom. Hipertenzija je uglavnom labilna. Testisi su meksi, nekada atroficni, a pubična dlakavost može biti manje izražena. Spermogram pokazuje smanjenje broja spermatozoida, kao i njihovu smanjenu pokretljivost. FSH u krvi i mokraći je povišen. Ako se simptomi klimakterijuma brzo razvijaju, nivo testosterona u krvi je snižen i njegovo izlučivanje urinom je umanjeno. Sniženje testosterona nije podjednako kod svih muškaraca. Kod pojedinih se znatno snizi tek u starosti.

Tipičan odgovor na nizak nivo testosterona su sledeće promene:

•           smanjen seksualni nagon
•           emocionalne, psihološke i promene u ponašanju
•           smanjenje mišićne mase
•           gubitak mišićne snage
•           povećanje masnog tkiva
•           osteoporoza ili slabe kosti i bolovi u leđima
•           kardiovaskularni rizik

Dijagnoza

Na andropauzu se retko misli i iz toga proizilaze dijagnostičke zablude i neuspeh u terapiji. Hipertenzija u andropauzi je labilna i veoma brzo se spontano smiruje, za razliku od renalne ili esencijalne.

Prevencija

Smanjenje funkcije testisa je neizbežno i dolazi sa godinama, ali se može odložiti i umanjiti. U tom pogledu mnogo pomaže prestanak pušenja i korišćenja alkohola. Smanjenje psihičkih napora, izbegavanje stresnih situacija i povećana fizička aktivnost svakako pomažu. U cilju prevencije prevremenog klimaksa pomažu normalizacija telesne težine i pravilna ishrana. 

Lečenje

U lečenju simptoma andropauze može pomoći testosteron. Može se koristiti u vidu ampula (depo doze) jednom nedeljno tokom 10 do 12 nedelja sa pauzama od 4 do 6 nedelja. Testosteron se može koristiti i u obliku lingvaleta. Uspeh terapije se procenjuje spermogramom gde se uočava porast broja spermatozoida i njihova povećana vitalnost.

Preuzeto: Stetoskop.info

Tagovi:
Pročitajte još: