Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Ko su politički pobednici, a ko gubitnici u Evropi posle izbornog trijumfa Donalda Trampa?

Tramp

Veliki povratak Donalda Trampa na čelo SAD pozdravile su njegove pristalice u Evropi uprkos upozorenjima da bi novi američki predsednik mogao da utiče na bezbednost, odbranu i ekonomske interese kontinenta, piše Euronews.

Dok su određeni političati nazvali trijumf bivšeg američkog predsednika političkom pobedom, eksperti su upozorili da im to neće pomoći na duge staze.

Ko u Evropi smatra da može da ima korist, a za koga je Trampova pobeda glavobolja?

Ko su pobednici u Evropi posle američkih izbora?

Mađarski predsednik Viktor Orban je prvi evropski lider koji je čestitao dolazećem predsedniku Amerike. On je ocenio njegov ponovni izbor kao pobedu koja je bila prekopotrebna svetu. Kasnije je dodao da to pruža šansu za promenu umova i ideja.

Bivši evropski komesar Tijeri Breton je za Euronews rekao da će Orban verovatno biti Trampov glavni kontakt u Evropi.

Politički analitičar na Political Capital Univerzitetu u Budimpešti Peter Kreko je naveo da, dok većina posmatra Orbana kao Trampov prvi izbor u Evropi, slika o tome kako će to uticati na njegovu zemlju je kontradiktorna.

Navodi da je mađarski premijer sve važnija ličnost u očima američkih republikanaca i da je to definitivno dobro za njega i nešto što može da mu donese korist. Ali, ukoliko Tramp uvede veće carine nemačkoj automobilskoj industriji, na primer, to bi moglo da našteti mađarskoj ekonomiji.

“Diplomatski, ovo uzdiže Orbanov profil. Ali ekonomski je teško uočiti kao bi to moglo da donese stvarne prednosti Mađarskoj”, rekao je Kreko.

Još jedan političar koji je Trampovu pobedu video kao pobedu za Evropu jeste zamenik premijera Italije Mateo Salvini. On je pozdravio Trampov “veliki povratak” i rekao je da nova američka administracija može da učini samo dobro za Italiju, Evropu i ceo svet.

Profesor političkih nauka Hendrik Vos na Univerzitetu u Gentu Hendrik Vos kaže da oni koji tvrde da će imati koristi od Trampove administracije dele stavove o migraciji i tradicionalnim vrednostima, ali takođe imaju sličan stil učešća u politici.

“Oni su veoma polarizujući, žestoko napadaju političke protivnike i otežavaju, što je više moguće, posao za opoziciju. Oni krše pravila demokratske političke igre i zbog toga su Orban i Salvini na udaru kritika u Evropi”, naveo je Vos.

“Izbor Trampa za predsednika SAD oni gledaju kao povrdu”, dodao je.

Ipak, stručnjaci napominju da Trampova politička agenda podrazumeva da interesi SAD budu iznad svega. Repofrma Republikanske partije, napisana tonom koji podseća na Trampov stil glasi “Amerika na prvom mestu” i kaže da su prethodni američki lideri davali poslove drugim državama i da su su “slepo verovali u pesmu sirene globalizma”.

“Ukoliko bi Tramp birao između američkih interesa i interesa Mađarske ili Italije, on će uvek dati prioritet Americi”, naveo je Vos i dodao da Orban i Salvini ne bi trebalo da očekuju nikakve usluge.

Ko su gubitnici?

Postoji rašireno verovanje da će pobeda Trampa širom Evrope imati uticaj na preduzeća, odbranu i bezbednost.

Direktorka Centra za međunarodne poslove i svetske kulture na Univerzitetu Northeastern Maija Kros je rekla da će izbor Trampa biti veoma zabrinjavajuća stvar za Francusku i Nemačku, koje su “ključne sile kada je reč o evropskoj bezbednosti i odbrani”.

Navela je da će Trampova politika biti štetna po Evropu generalno, zbog potencijalno viših uvoznih carina i verovatnog uticaja na stabilnost u regionu.

“Mislim da, dugoročno gledano, iako bi to moglo da predstavlja neku vrstu pojačavanja osećaja obnovljene podrške antiimigracionom ksenofobičnom stavu mnogih ekstremno desnih grupa u Evropi, to im neće pomoći jer će birači to videti”, dodala je.

Na sastanku Evropske političke zajednice u Budimpešti predsednik Francuske Emanuel Makron je naveo da nije na njemu da kaže da li će Donald Tramp biti dobar ili loš za Evropu.

“Njega je izabrao američki narod i on će braniti interese Amerikanaca. To je legitimno i to je dobro. Pitanje je da li smo mi spremni da branimo evropske interese?”, upitao ej Makron.

Sličnu poruku su poslali i drugi evropski lideri, a premijer Poljske Donald Tusk je, uoči izbora, upozorio da budućnost Evrope “pre svega zavisi od nas”.

Ono što naročito brine lidere jeste budućnost podrške SAD Ukrajini i NATO-u, sa Trampom koji ohrabruje Rusiju da napadne zemlje koje ne troše dovoljno za odbranu.

Vos upozorava da nije reč samo o tome da neki lideri eksplicitno podržavaju Trampa.

“Biće i zemalja koje su sklone kupovini oružja od SAD ili sklapanju povoljnih bilateralnih sporazuma sa Trampovom administracijom”, istakao je i dodao:

“Tramp će sigurno pokušati da okrene države članice EU jedne protiv drugih. Za Evropsku komisiju će biti ključni zadatak da to spreči”.

Kreko je reka, iako Trampova pobeda može da doprinese popularnosti populističke desnice na kratak rok, na srednji i duži rok je pravo piranje o tome kako će se odnos sa Evropom razvijati.

Tagovi:
Pročitajte još: