Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Koje su najkorisnije sobne biljke

Ovo je detaljno istražila NASA, zato što je dug boravak u zatvorenom prostoru nešto što karakteriše život astronauta. Prema tim istraživanjima, tri biljke najpovoljnije utiču na životnu sredinu u stanu, a evo koje.

Sobno bilje, u celini, deluje blagotvorno na više načina: uklanja zagađivače (filtrira vazduh), pomaže da boljle spavamo, smanjuje stres i povoljno deluje na opšte zdravlje. Sledeće tri biljke su pokazale najbolje efekte u tom pogledu.
Areka (Dypsis lutescens). Ova biljka je najefikasnija u “čišćenju” zagađivača. Istraživači kažu da je takođe sjajna za osobe sklone prehladama i problemima sa sinusima, zato što ona vlaži vazduh. To znatno olakšava disanje (po pravilu sistemi za grejanje suše vazduh u zatvorenim prostorijama). 
Aloe vera. NASA je proglasila ovu biljku jednom od najboljih za zatvorene prostore. Prvo, ona ispušta kiseonik tokom čitave noći, pa je zato posebno dobra za spavaću sobu. Ona uklanja benzen i formaldehid iz vazduha (zatvoreni prostori često sadrže dosta ovih supstanci, jer su one sastojci deterdženta, plastike, lakova, politura i sl), tako da održavaju vazduh posebno čistim. 
Bršljan. Ova biljka je savršena za spavaću sobu. Istraživači Američkog koledža za alergije, astmu i imunologiju su utvrdili da bršljan za samo 12 sati ukloni 78% plesni iz vazduha – a plesan spada u glavne izazivače alergija i disajnih problema.

To su bile tri najkorisnije biljke. Evo još nekoliko drugih, takođe veoma korisnih biljaka, koje efikasno uklanjaju neke druge zagađivače. 
Patuljasta urma palma (Phoenix roebelenii). Ova biljka je dugovečna, zahteva malo vode i uklanja zagađivače iz vazduha – posebno ksilen.
Kućna paprat (Nephrolepis exaltata). Ova atraktivna biljka je 9. po redu na NASA-inom spisku biljaka prečišćivača, a posebno efikasno uklanja formaldehid iz vazduha.
Aglaonema (Aglaonema). Smatra se biljkom koja se najlakše gaji u zatvorenom, jer joj treba veoma malo svetla i raste u uslovima u kojima druge biljke ne bi rasle (kao što je zatamnjena spavaća soba), a što se duže drži u sobi, to više toksina uklanja. 
Spatifilum (Spathiphyllum). Ova veoma lepa biljka čisti vazduh i poboljšava njegov kvalitet do 60%. Ona takođe apsorbuje spore gljivica/plesni iz vazduha, a koristi ih kao svoju hranu. 
Zeleni ljiljan (Chlorophytum comosum). Raste izuzetno brzo, i za samo 2 dana može da ukloni do 90% toksina iz vazduha u spavaćoj sobi. Posebno je dobra za osobe koje su alergične na prašinu.  
Rapis (Rhapis). Ova sobna biljka spada u najefikasnije u uklanjanju formalldehida, amonijaka, ksilena i toluena iz vazduha. 
Fikus bendžamin (Ficus benjamina). Ova biljka je najbolja u uklanjanju zagađivača koji se emituju iz tepiha i nameštaja, kao što su formaldehid, benzen i trihloretilen.

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: