Virusi i bakterije postoje od kada je sveta i veka. Nedavna istraživanja otkrila su koji je to virus bio najrasprostranjeniji na području Evrope, u kameno doba.
Nemački naučnici nakon niza testiranja, došli do rezultata.
Virus iz kamenog doba
Istraživanje koje su sproveli nemački naučnici otkrili su podatke o postojanju virusa hepatitisa B pre 7.000 godina, na području Evrope. Genetski materijal koji odgovara ovom virusu otkriven je u kosturima koji potiču iz kamenog doba, u nemačkoj pokrajini Saksonija-Anhalt.
Statistika pokazuje, da je od hepatitisa B, danas zaraženo oko 250 miliona ljudi širom sveta, što ovaj virus svrstava na listu najrasprostanjenijih virusa modernog sveta. Hepatitis B širi se polnim odnosom ili krvlju.
Otkriće do kog su došli naučnici ukazuju na najstriju vrstu ovog tipa virusa, koji je pronađen u kostima iz kamenog doba.
Utvrđene su razlike u genomima istog virusa. Naime, naučnici s Instituta Maksa Planka nakon proučavanja kostura iz kamenog doba i srednjeg veka, pronašli su tragove virusa, pa su uspeli da kreiraju ponovo njegov genom.
Nakon kreiranje genoma, analizom je otkrivena razlika u genomima iz kamenog doba i srednjeg doba. Naime, genom virusa iz srednjeg veka bliži su strukturi virusa hepatitisa B kakvog mi danas poznajemo. Istraživanja su, takođe, pokazala da se virus, bez obzira na razlike, malo promenio u poslednjih pet vekova.
Vrsta virusa iz kamenog doba verovatno je izumrla, ali postoje određene varijable virusa koje postoje kod gorila i šimpanzi. Ustanovljeno je da ta vrsta virusa nije direktne povezana sa savremenom verzijom koja napada ljude.
Preuzeto: edukacija.rs