Istraživači Univerziteta Adelaida u Australiji su otkrili da laurinska kiselina (koja čini 50% kokosovog ulja) uništava preko 90% ćelija raka debelog creva in vitro nakon 48 sati tretmana.
Zaista interesantno otkriće, objavljeno u časopisu Cancer Research, pokazuje da je laurinska kiselina (koja čini 50% sastava kokosovog ulja) u Petrijevim posudama (in vitro) za 48 sati eliminisala više od 90% ćelija raka debelog creva. Ovo proučavanja citira i druga, ranija proučavanja, koja zaista potvrđuju tvrdnju da laurinska kiselina izaziva smrt malignih ćelija in vitro, ali i in vivo (tj. u živim organizmima). Zato su nastavljeni eksperimenti na životinjama, da bi se potvrdio taj efekat i da bi se utvrdilo koliko kokosovo ulje može da bude dobra preventiva protiv nastanka i razvoja raka.
Sledeća faza bi bila kliničko ispitivanje na ljudima; međutim, problem je obezbediti fondove za takva istraživanja, pošto kompanije koje proizvode lekove nisu zainteresovane da finansiraju proučavanja jeftinih supstanci kakve se mogu naći u prirodi, odnosno, ne mogu se patentirati kao farmaceutski lek.
Neka prethodno sprovedena klinička ispitivanja Američkog udruženja nutricionista su ipak ukazala da masti od kojih se kokosovo ulje sastoji „mogu biti korisne u lečenju i prevenciji stanja poput dijabetesa, osteoporoze, virusnih bolesti (mononukleoza, hepatitis C, herpes…), bolesti žučne kesice, Kronove bolesti i raka“.
Preuzeto: Zdravahrana.com