fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Koksaki virus i sport

Dete je bez ikakvih tegoba, a nađen mu je blago povišen titar antitela na Koksaki virus grupe B (1/64 – urađeno na Torlaku). Analize su obavljene jer je moj 12-ogodišnji sin imao dve nedelje povišenu temperaturu (37,5 do 38,2). No, nije imao nikakvih drugih tegoba, osim blagog kašljucanja i kratkih perioda kada se osećao umorno. Kardiolog je isključio oboljenje srca, a sve je prošlo bez ikakvih lekova (osim antipiretika). Sada mu je sasvim dobro, prošlo je mesec dana od poslednjeg dana povišene temperature. Šta znači ovaj rezultat, i da li ga treba ponavljati? Kada dete može da se vrati rukometnim treninzima?

Ukratko, ovaj nalaz antitela na koksaki virus ne znači da je vaše dete obolelo od koksaki infekcije! Zapravo, on pokazuje da vaše dete nema ovu infekciju.

Titar 1/64 pokazuje da je vaš sin nekada (ko zna kada) bio u kontaktu sa koksakijem, a to je sasvim normalno i očekivano. Koksaki je jedan od virusa koji je široko zastupljen, naročito tokom toplih meseci i lako se prenosi prljavim rukama. Sasvim je jasno da je ovo bilo davno, a ova antitela pokazuju da se vaše dete borilo i izborilo sa virusom, koji nije ostavio nikakve posledice. Zato je ovaj «trag u snegu» potpuno beznačajan nalaz.

Jasno je da ni ona dvonedeljna temperatura nema veze sa koksakijem, mada je skoro sigurno neki od virusa napravio problem. Ovo možemo reći, imajući u vidu da je bolest sama prošla, a odlično je što detetu niste davali antibiotike na svoju ruku.

Nalaz koksaki titra ne treba ponavljati, jer se radi o bezazlenom titru!

Dečak može na treninge odmah, s obzirom da nije u pitanju koksaki miokarditis – dečji kardiolog je isključio zapaljenje srčanog mišića. Takođe je prošlo i više nego dosta vremena od ozdravljenja – dovoljno je dve nedelje, a vaš sin je na poštedi mesec dana. Naravno, fizički napor treba postepeno povećavati, što ćete se dogovoriti sa trenerom.

● Devetogodišnja devojčica je imala proliv i povišenu temperaturu sedam dana. Nije bilo problema sa srcem, a stolice su se normalizovale, pa se ona oseća kao da nije ni bila bolesna. Prošlo je dve nedelje od poslednje prolivaste stolice. Stigao je nalaz IGM antitela na koksaki virus grupe B, koji je na gornjoj granici, a IGG antitela su negativna. Da li je potrebna pošteda od treninga, jer dete trenira odbojku?

Odmah da pojasnimo šta su to IGM antitela – to je pokazatelj aktuelne, dakle trenutne infekcije nekim mikroorganizmom. Antitela su borci protiv mikronapadača, a u slučaju vašeg deteta se ispitivao koksaki virus.

IGM antitela su pokazatelj «stare» infekcije, jer su za njihovu pojavu potrebne nedelje od početnog prodora virusa u organizam.

Gornja granica zato i postoji – da bi bila gornja granica! Sasvim je u redu da su antitela na gornjoj granici. Da se radi o pravoj koksaki infekciji – nalaz bi, svakako, bio ubedljiviji. To što su negativna IGG antitela, znači da vaša devojčica tokom prethodnih godina nije došla u kontakt sa koksaki virusom.

Imajući u vidu da je dete ozdravilo i da nije bilo problema sa srcem, nema potrebe za dodatnim ispitivanjima. Povratak odbojkaškim treninzima je sasvim u redu, jer je prošlo dve nedelje od proliva. A, kako rekoste, dete se potpuno oporavilo od infekcije.

Dečak od 14 godina je zbog virusnog miokarditisa (koksaki B grupe) tri nedelje lečen u Univerzitetskoj dečjoj klinici. Sada mu je u potpunosti dobro, srčana funkcija se normalizovala, a on se oseća odlično. Ponovljeni ultrazvučni nalaz (pre otpusta) je uredan, a na Holteru (snimanje rada srca tokom 24 sata) nije bilo aritmija. Pre ove bolesti je trenirao odbojku, kada može da se vrati na treninge?

E, ovde se radi o onom retkom obliku koksaki infekcije kada je došlo do zapaljenja srčanog mišića. Vi ste, očigledno, bili na pravom mestu, a dete je imalo blažu formu bolesti. Najvažnije je da je sve prošlo bez komplikacija – kojih, nažalost, ima kod ove bolesti.

Odlično je što je ultrazvučni pregled pokazao normalnu funkciju srca, kao i što nema poremećaja srčanog ritma, koji su čest «pratilac» zapaljenja srčanog mišića. Jasno je da se dete uspešno izborilo sa potencijalno opasnom boleštinom!

Što se tiče povratka na treninge, morate svi zajedno da imate mnogo strpljenja. Potrebno je da prođe šest meseci od potpunog ozdravljenja do povratka sportskim aktivnostima. Ima stručnjaka koji su za skraćenje ovog pedioda, ali imajući u vidu koksaki miokarditis, zaista ne bi trebalo žuriti. Naravno, pre povratka na teren, obaviće se sve kontrolne analize, uključujući i test opterećenja. Pa, ako je sve u redu, neće biti prepreka za nastavak aktivnog bavljenja sportom. Nekada je potrebno čekati i duže od pola godine. Ali, kako sada izgleda, vaše dete će najverovatnije biti spremno za akciju posle obavezne šestomesečne poštede.

● Da li dete sportista koje je imalo koksaki miokarditis treba češće da se kontroliše kod kardiologa?

Dete koje se bavi kompetitivnim (takmičarskim) sportom mora redovno da se prati kod sportskog lekara, ali dete koje je preležalo virusno zapaljenje srčanog mišića – mora da se kontroliše kod dečjeg kardiologa! Tu nema dilema, a dinamiku kontrolnih pregleda i odabir dijagnostičkih procedura je u rukama kardiologa koji je lečio dete. Naravno, potrebna je koordinacija između pedijatra koji prati dete i dečjeg kardiologa, ali i trenera koji vodi dete. To je jedini put potpune rehabilitacije deteta i njegovog potpunog povratka uobičajenim aktivnostima, ali i sportom koji iziskuje velike napore.

Preuzeto: Mojpedijatar.co.rs

Tagovi:
Pročitajte još: