Ako mislite da jutarnja porcija soka od pomorandže može poboljšati vaše zdravlje, potrebno je da se upoznate sa rezultatima istraživanja objavljenim u časopisu „Appetite“.
Naučnici su otkrili da česta konzumacija voćnih sokova povećava rizik od srčanih oboljenja i moždanog udara. Naučnici iz Australije su sproveli ovu studiju kako bi utvrdili da li prirodni voćni sokovi mogu poboljšati ili pogoršati zdravlje. Iako su prirodni voćni sokovi uvek bolji izbor od veštački zaslađenih i gaziranih sokova, ponekad su štetni.
Za razliku od samog voća, sokovi neće dati osećaj sitosti jer ne sadrže vlakna. Zbog toga je vrlo lako uneti više kalorija nego kada jedete celo sveže voće. U studiji je učestvovalo 160 zdravih odraslih osoba.
Od učesnika se tražilo da popune upitnik koji sadrži pitanja o njihovim navikama u ishrani.
Istraživači su zatim izmerili nivo krvnog pritiska učesnika. Rezultati studije su pokazali da ljudi koji su svakodnevno konzumirali voćni sok imaju veći rizik od razvoja visokog krvnog pritiska, u poređenju sa svojim vršnjacima koji su povremeno ili retko pili voćni sok. Međutim, rezultate istraživanja i dalje nije potrebno uzimati u obzir prilikom uvođenja zdravih navika u ishrani jer je uzorak učesnika bio mali i naučnici nisu uzeli u obzir druge faktore osim navika u ishrani.
Međutim, morate shvatiti da voćni sokovi takođe sadrže kalorije.
Oko 250 ml soka od pomorandže sadrži 80 kalorija. Ove kalorije ne prate jedinjenja koja nas čine sitima, kao što je slučaj sa celim voćem, pa je skoro uvek bolji izbor preskočiti sokove.